Kartepe Arslanbey Şevkatiye’de Dere Islahı

Kartepe Arslanbey Şevkatiye’de Dere Islahı
27 Nisan 2016, Çarşamba - 11:34

İSU Genel Müdürlüğü, Kartepe Arslanbey’de yerleşim alanı içerisinden geçerek insan ve çevre için tehlike oluşturan derenin ıslahını gerçekleştiriyor. Engebeli olan güzergahına uygun olarak ıslah edilen dere, atıksulardan da korunacak.

Yağmursuları ile yüzey yağışları toplayan dereler, son dönemde  küresel ısınma ile birlikte meydana gelen ani yağışlarla birlikte debileri artarak tehlike oluşturuyor. 2004 yılından bu yana il genelindeki 60’ın üzerindeki derede ıslah çalışması gerçekleştiren İSU Genel Müdürlüğü, dereleri hem insan ve çevre için tehlike oluşturmayacak hale getirdi hem de atıksulardan koruyarak İzmit Körfezinin korunmasını sağladı.

Yatırım programı kapsamında dere ıslahlarını da sürdüren Kurum, Kartepe ilçesine bağlı Arslanbey Şevkatiye mahallesinde okul, yerleşim alanı ve sanayi tesisinin bulunduğu bölgeden geçen ve yer yer artan debisi ile taşkın ve toprak kaymaları ile tehlike oluşturan derede ıslah çalışmalarına bir süre önce başladı.

Samanlı dağlarının eteğinde yer alan derenin, doğal görünümü de göz önünde bulundurularak katmanlı olarak ıslah ediliyor. Betonarme olarak inşa edilen derede, 400 metre ıslah çalışması yapılıyor. Dereye akan atıksuların da toplanması için de 350 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı inşa edilerek atıksu sistemine alınıyor.

Önümüzdeki ay tamamlanacak ıslah çalışması ile Şevkatiye deresi bölge için tehlike oluşturmayacağı gibi cazibe merkezi de olacak.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki