Karton toplayan Romanlara iş garantili çözüm önerisi

18 Ocak 2016, Pazartesi - 13:07

Şehir merkezlerinde karton toplamayı yasaklayan İzmit Belediyesi, işsiz kalacaklarını öne süren Roman vatandaşlara, ‘Buyurun bizim personelimiz olun, yine aynı işi maaş+ SGK ile yapın’ çağrısında bulundu.İzmit Belediyesi ile karton toplayan Roman vatandaşlar arasında çıkan gerginlik tatlıya bağlanmaya çalışılıyor. Belediye yasa gereği atık toplama işinin lisanslı firmalar tarafından yapılması gerektiğini söylüyor. Roman vatandaşlar ise ‘Biz karton toplamazsak aç kalırız’ diyor. Tırmanan bu gerginliğin çözümü için belediye önerilerde bulunuyor. En iddialı öneri ise bu kişilere sağlanacak iş imkanı.

“YENİ KONTEYNIRLAR TEHLİKELİ”

Konuyla ilgili bilgilendirme yapan İzmit Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürü Hakan Yıldız ve Zabıta Müdürü Nihat Kaymak, sorunun çözümü noktasında olduklarını söylediler. Fiziki açıdan toprağa gömülen yeni çöp konteynırlarından atık çıkartmanın çok tehlikeli olduğunu belirten belediye görevlileri, “Yasa gereği atık toplama işini lisanslı firmalara yaptırmak zorundayız” dediler.İŞ TEKLİFİYLE DE GİDİLDİ

Bu vatandaşlara iş teklifiyle de gittiklerini söyleyen belediye yetkilileri, “Biz bu işi yaparak evlerini geçindiren garibanlara belediyede çalışın, aynı işi yapın teklifinde bulunduk. Bugün böyle bir imkanla en az 2 bin TL maaş ve sigortalı olarak bir çalışan olma şansları var” dedi. Bu öneriye sıcak bakılmadığını söyleyen ilgili müdürler, bu vatandaşlara şehir içi dışındaki bölgelerde toplama yapmalarına göz yumacaklarını da ifade ettiler.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki