Kaya, Son Pişmanlık Fayda Etmez

Kaya, Son Pişmanlık Fayda Etmez
05 Ekim 2016, Çarşamba - 15:43

CHP Çayırova İlçe Başkanı Selahattin Kaya Öncülüğünde Bölge Basın Mensupların Katıldığı Kahvaltı Programında Bir Araya Geldi.

CHP Çayırova İlçe binasında düzenlenen basın toplantısına ilçe başkanının yanı sıra CHP İl Başkan Yardımcıları Lütfü İlhan ve Mustafa Kaya ile il yöneticileri Neşe Celep Çetiner, Hikmet Koçoğlu, CHP Çayırova Belediyesi Meclis Üyeleri Ata Savaş Durak, Kemal Karagül, Halis Koç, Dursun Yıldız, ilçe kadın kolları başkanı Suna Çınar, ilçe yöneticileri ve kadın kolların üyeleri katıldı.

Kaya, Önceden Yanlıştan Dönün Dedik

Toplantıda bir konuşma yapan CHP Çayırova İlçe Başkanı Selahattin Kaya, “Bugünkü açıklamalarımızı siyaseten söylenmiş değil. Bu projenin geliş sürecini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Gerek Büyükşehir gerekse Çayırova belediye başkanı konulara farklı bakıyor. Konu bundan 2 sene önce gündem gündeme geldi. Gündeme gelince ilk mecliste arkadaşlarımız gündemde olmaması rağmen bu projeyi sordu. 4 bine konut projesi nedir diye sorduk. Şevki Beyin cümlesi ‘Bu proje bizi aşar, bu işle çok karışık, paraleli var’ deyip meclis de kapandı.

Kaya, Dumankaya Projesine Karşı Çıktık

Konuyu araştırınca konunun daha önceleri gündeme geldiği öğrendik. 2014 yılında dava ile açılan bir mahkeme kararı elimize geçti. Bu proje içinde arsaları olan 3 vatandaş mağdur edildikleri iddiasıyla dava açmışlar. Davayı Kocaeli ve Çayırova belediyesine açmışlar. Sonrasında GH Gayrimenkul A.Ş. ve Dumankaya’da davayı savunmak adına yer almak istemişler. Mahkeme sonuna kadar devam etmiş. Mahkeme eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle projeyi 2015 yılında iptal edilmiş. Projeye karşı çıkmamızın asıl nedeni bu mahkeme kararıdır. Daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı bu meclis kararının 2012 yılında söyledi. Ancak mahkeme kararı 2015 yılında.

Kaya, Kişiye Özel Ayrıcalık Olmaz

Proje daha sonra meclislerde yeniden gündeme geldi. Projedeki yollarlar ilgili itirazımız oldu ve itirazımız kabul edildi. Proje içinde yer alan park ve yeşil alan bölümünün kamunun kullanımına kapalı olduğunu ve bir rapor hazırladık. Bununla birlikte gerçekten ciddi konular var. Bu bölgenin imar durumu 6 kat. Ama istisnai 8 kat olan yerler de var. Buraya verilen kat yüksekliğinin 12 kat olmasın doğru bulmadık. Bunun kişiye özel bir ayrıcalık olduğunu söyledik. Bu arsanın sahibi olan kişinin aynı yerin uzağında bulunan arsası için verildi.

Kaya, Çayırovanın Takipçisi Olacağız

Bu konular mecliste konuşulurken Dumankaya’nın sahibi paralelden içeri alınınca bu konu kamuoyunda konuşulmaya başlandı. Paralel yapı ile direk ilişkisi olan bu kişiye neden böyle bir ayrıcalık yapıldı diye soruldu. Büyükşehir ve Çayırova belediyesi açıklama yaptı. Dumankaya’nın hiçbir ilgisi olmadığını söylediler. Bu konu tartışıldığı dönemlerde Halit Dumankaya’nın imar komisyon toplantısına geldiği söylendi. Bu inkâr edildi. Ancak daha sonra Zekeriya Özal itiraf ederek Halit Dumankaya imar komisyonu toplantısına geldi dedi.

Kaya, Halkımızın Hakkını Sonuna Kadar Koruyacağız

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise hala Dumankaya’yı tanımadığını ve Halit Dumankaya’nın imar komisyonu toplantısına gelmediğini söyledi. Bu konularla ilgili olarak ilk açıklama yaptığımızda AK Parti Çayırova İlçe Başkanı Zafer Kılıç açıklama yaparak buradan size ekmek çıkmaz dedi. Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’de projeyi yapanları çağırıp buradan size ekmek çıkmaz dedim diyor. Biz burada Çayırovalıların hakkını koruyoruz. Siyaset değil yalın ve belgeler üzerinden konuşuyoruz.  Bu karar belediyesi meclisinden geçerken Şevki Demirci tatilde miydi yoksa belediyeyi başkası mı yönetiyordu?

Kaya, Başkanlık Koltuğunda Kim Oturuyor

Şevki Demirci bu projeye karşı idi ise bizim itiraz dilekçemiz bir gerekçe olabilirdi. Ancak dilekçemizi reddettiler. Bu proje iptal edilmedi. Dumankaya bir ay önce mahkemeye başvurarak davaya müdahil olmak için başvuruyor. Yasal açıdan bunun iptal olması söz konusu değil. Dumankaya ya vazgeçtiğini söyleyecek ki bu proje iptal olsun. Dumankaya istemediği takdirde belediye veya arsa sahibi bu projeyi iptal edemez. Bu proje Dumankaya üzerinden değil de başka bir şirket üzerinden mi yapılacak? İlk karşı çıkışımızın içinde yatanlar nedenin içinde Dumankaya’nın örgütlerle olan ilişkisinden değildir. Bunu mahkeme bulacak. Çayırova’daki projenin getirecekleri ve götürecekleri bizi ilgilendiriyor dedi.

Kaya, Çayırova’nın Yararına Olacak Her Projede Varız

 Ancak Çayırovalıların da hakkını yedirmeyeceğimizi söylemiştim. Bu tür projeler hayata geçirilmeden önce muhalefet partililerin de bilgilendirilip ortak bir karar alınmalı. Ancak AK Partili belediyeler bu kültürden uzak kararlar alıyorlar. Bu açıklamalarımız başta beri söylediği gibi Yenikapı mutabakatını bozuyorsunuz diye algılanmaz. Biz genel başkanımız orada okuduğu o 12 maddelik manifestoya bağlı kalınmasını istedik ve bağlı kalacağımızı söyledik. Bu mutabakat AK Parti’nin yanlışlarına evet deme değildir dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki