Kaymakam Mustafa Güler, 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Kutlama Programı'na katıldı.

Gebze Emlak Konutları İlkokul/Ortaokulu’nda düzenlenen kutlama programına Kaymakam Mustafa Güler’in yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Sedat Çelik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, İlçe Jandarma Komutanı Kd. Yzb. Emre Çelebi, okul müdürleri ve çok sayıda öğrenci ile velileri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda İlköğretim Haftası nedeniyle konuşma yapan Kaymakam Güler; “Değerli kurum müdürlerimiz, okul müdürlerimiz, kıymetli öğretmenlerimiz, istikbalimiz geleceğimiz sevgili yavrularımız ve onların kıymetli velileri, hepiniz hoş geldiniz. 

2021-2022 eğitim öğretim yılının ilçemizde çocuklarımıza, ülkemizde tüm milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyor, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize başarılar diliyorum.

Ülkemizde yaklaşık 1,5 yıldır covid-19 salgını nedeniyle eğitim-öğretimde yüz yüze eğitime çok sık ara verildi, uzun bir süre uzaktan eğitimle yavrularımızı eğitmeye çalıştık. Bu arada yeni bir model olduğu için hem çocuklarımız hem öğretmenlerimiz buna ayak uydurmada biraz zorluk yaşadılar ve yüz yüze eğitimden aldığımız verimi maalesef uzaktan eğitim ile alamadık. Şimdi bu geçen zamanda kaybettiğimiz eğitim yılında eksiklerimizi hızlı bir şekilde tamamlamamız lazım. Bu sene biraz yoğunlaştırılmış bir eğitimle karşı karşıya kalacağız. Anne ve babalar evlerde, öğretmenlerimiz ve okul yönetimimiz okullarda, bizlerde eğitimin fiziki şartlarını ve niteliğini artırmak için canla başla çalışacağız. Yani el ele vereceğiz ve eğitim kalitesini yükseltip çok çalışacağız ve ülkemizi Atatürk'ün ifade ettiği gibi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracağız.

Çocuklarımızın bu geçen dönemde çok kitap okuduklarını zannediyorum. Kitap okumak insanı başarıya götüren en önemli yoldur. Maalesef ülkemizde kişi başına düşen kitap okuma oranı gelişmiş ülkelerin çok altında.  Eğer biz evimizde anne baba olarak kitap okumuyorsak çocuklarımıza kitap okumak faydalıdır demenin faydası yok. Televizyon karşısına geçip saatlerce seyrediyorsak elimize bir kitap, bir dergi, bir gazete almıyorsak çocuklarımıza yapacağımız tavsiyenin hiçbir geçerliliği yok.
 
Medeniyetin getirdiği cep telefonu, tablet, bilgisayar çok faydalı ama bunu doğru yolda doğru zamanda kullanırsak faydalı aksi takdirde çocuklarımızı yanlış yere götürebilecek, zamanlarını öldürecek bir alet haline gelmektedir. Dolayısıyla çocuklarımızın internette nereye girdiğine, hangi işlerle uğraştıklarına bakmamız lazım, arkadaşlarını takip etmemiz lazım.  Biz emniyet ve jandarma olarak sokaklarımızda, okullarımızda gerekli tedbirlerimizi alıyoruz. Fakat yanlış yapan insanlar da yanlış yapmak için çalışıyorlar. Bizler de o yanlışları önlemek için çalışıyoruz sizler de bu çalışma içerisinde olursanız çocuklarımız yanlış işlere ve kişilere bulaşmaz o tür insanlarla bir araya gelmez.
Son olarak çocuklarımıza şunu tavsiye ediyorum. Lütfen çok kitap okuyun kendinizi geliştirin çünkü dinimizin de ilk emri okudur. Okumak insanı geliştirir, bilgi dağarcığını arttırır, anlama, çözümleme, yorumlama ve ifade kabiliyetini arttırır. Dolayısıyla çok kitap okuyacağız çok çalışacağız inşallah bu dönemi başarı ile bitireceğiz.

Covid-19 salgını bitmedi hala devam ediyor. Birçok hastalığın ortadan kalkması yıllarca yapılan aşılarla mümkün oldu.  Şu ana kadar bulunan tek çözüm aşı. Lütfen annelerimiz, babalarımız, öğretmenlerimiz aşılarını yaptırsınlar ki Covid-19 salgınını en aza indirelim. 
Bu hastalığı da aşılarımızı yaptırarak maske, temizlik ve mesafe kurallarına uyarak inşallah hep beraber yeneceğiz.  İnşallah eğitim-öğretimde aksama olmadan tamamlayacağız. Çocuklarımıza başarılar, öğretmenlerimize kolaylıklar diliyorum. Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum Allah'a emanet olun.” dedi.

Program daha sonra öğrenciler tarafından Halk oyunu gösterisi ve günün anlam ve önemine dair şiirlerin okunması ile sona erdi.

Program bitiminde Kaymakamı Mustafa Güler ve protokol üyeleri öğrencileri  ziyaret ederek, bir süre sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çekindiler.