~~Gebze Sultan Orhan Mh. Hükümet Cd. 1103 Sk. No: 5 adresinde bulunan ve Kütüphane hizmet binası olarak kullanılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı Gebze İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü adına tahsisi gerçekleştirilen binanın deprem dayanıklılık testi gerçekleştirilmiş olup, neticesinde binanın projelendirme aşamasına geçilmiştir. Gebze ilçemizin Kütüphane ihtiyacını karşılayacak, Gebze halkına çağdaş kütüphane hizmetlerinin sunulabileceği modern bir Kütüphane hizmet binasının yapılabilmesi için, 12/07/2018 tarihinde Kaymakamlık Makamında, Gebze Kaymakamımız Sayın Mustafa Güler başkanlığında, Kültür Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ahmet Aldemir, KYGM Planlama Şube Müdürlüğü Kütüphanecisi Selda Öztürk, KYGM Mimarı Ayla Vasfi, ASN Mimarlık Mühendislik firma sahibi Abdurrahman Çuhadar, Gölcü Mimarlık Mühendislik firma sahibi Hüseyin Gölcü ve Kütüphane Müdürü Tevhide Buğan’ın katılımı ile proje çalışması gerçekleştirilmiştir.
Proje çalışmasında sona gelinen binanın en kısa sürede Gebze İlçemize kazandırılabilmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. 
Toplantıya katılan Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ahmet Aldemir, Gebze ilçemize Kütüphane binası kazandırılması konusundaki çalışmalarından dolayı Kaymakamımız Mustafa Güler’e teşekkür ettiler. Kaymakamımız da proje çalışmasında bulunan ve katkı sunan tüm katılımcılara teşekkür etti.