Kesim ücretleri düşmeden fiyat aşağı düşmez

Kesim ücretleri düşmeden fiyat aşağı düşmez
23 Şubat 2016, Salı - 13:01

Et fiyatları hala ülke gündeminde yer alıyor. Kocaeli Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Rasim Özkul, fiyatların düşmesi için yeni bir öneride daha bulundu. Özkul, “Kesim ücretleri düşmeden et fiyatı düşmez” diye konuştu.

Kıyma ve kuşbaşı ette alınan ‘tavan fiyat’ kararına rağmen kasaplar indirimi etikete yansıtamadı. Türkiye Kasaplar Federasyonu, üyelerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile yapılan görüşme sonrasında açıklanan fiyatlara uyulmasını tavsiye etmesine rağmen yüksek maliyet, kıyma ve kuşbaşının fiyatını düşürmüyor.

 

“HERKES TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYMALI!”

Kocaeli Kasap ve Celepler Odası Başkanı Rasim Özkul, “Alınan karara göre fiyatlar yağsız etin 23.03 TL, yağlı ette 21.08 TL, kıyma 32 TL, kuşbaşının ise 34 liradan satılması tavsiye edildi” dedi. Kasapların daha ucuza et satarak sürümden kazanmayı istediğini kaydeden Özkul, “Esnafımız taşın altına elini koyuyor. Ancak diğer aktörler bunu yapmalı. Esnafımızca 20.00-22.00 TL/KG aralığında karkas et alınması halinde kıyma ancak 32 liradan, kuşbaşı da 34 liradan satılabilir” açıklamasında bulundu.

 

KESİM FİYATI AŞAĞI ÇEKİLMELİ

Kasapların etin kemiğini, yağını, kıkırdağını, lifini, yenilemeyecek kısımlarını ayırdıktan sonra kalan eti işlediğini söyleyen Özkul, şöyle konuştu: “Kemik, kan, yağ ve satış süreci firesi ile işletme giderlerinin perakendecideki toplam maliyet içerisindeki payı KDV dahil  yüzde 50 dolayındadır. Kesim fiyatı aşağıya çekilmeden, alınan etten belirtilen fiyatta kıyma ve kuşbaşı satılması imkansızdır. İndirim bekleyen bakanımız da kesim fiyatının aşağı çekilmesi gerektiğinin altını çizmiştir. Yüksek fiyattan kesilen hayvanın etinin esnaf tarafından zararına satılmasını istemek haksızlık olur.”

 

“ESNAF HEDEF GÖSTERİLİYOR”

Özkul, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Hayvancılık destekleri ve yemde KDV oranının sıfırlanmasına rağmen kesim fiyatının aşağıya çekilmemesi yetmiyormuş gibi üretici birliklerinin esnafı hedef göstermesi talihsizliktir. Bu durumdan etkilen bazı İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri esnafın kıyma ve kuşbaşı satışına hukuksuz olarak müdahale etmektedir. Et ve Süt Kurumu da esnafımıza karkası 26.40 TL/KG+KDV+Borsa tescil ücreti olarak satabileceğini belirtti. ALO 174 hattına veya Bakanlığa yapılacak şikayetlerin önce kesim fiyatları ile ilgili olması gerekir.”

 

SORUMLULUK ALINMALI

Önerilen fiyatların uygulamasının zorunlu olmadığını kaydeden Özkul, “Tüketicilerin istediği etten yapılacak kıyma ve kuşbaşı farklı fiyattan olur. Et fiyatlarıyla ilgili yapılan her haber ve açıklama olumsuz etki yapıyor. Herkes sorumlulukla hareket etmeli. Tavan fiyat belirlendi, ancak İstanbul, Ankara ve İzmir'de daha yüksek fiyattan satılıyor. Karkas etin fiyatı yükseldi. Kasaplar Bakan Çelik ile tekrar bir araya gelecek” açıklamasında bulundu.

 

35 TL'DEN UCUZ OLMAZ

Öte yandan karkas eti yüksek fiyatla satan firmalar tespit edilerek uyarılacak. Fiyatlar düşmediği takdirde ithalat seçeneğine başvurulacak. 26 TL'den alınan karkas etin KDV ile birlikte 36 TL'ye mal olduğu belirtiliyor. Esnafın da belirli bir kâr yüzdesiyle eti satmak zorunda olduğuna dikkat çekildi. Kasaplar, sağlıklı kıymanın 35 liradan aşağıya satılmasının mümkün olmadığını ifade ediyor.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki