KESK’ten sözleşme tepkisi

26 Ağustos 2015, Çarşamba - 13:19

 

KESK Dönem Sözcüsü Erdal Karakuş, hükümet ile memurlar arasında kabul edilen toplu sözleşmenin satış sözleşmesi olduğunu savundu

Hükümet ile memur konfederasyonları arasında süren toplu sözleşme görüşmeleri önceki gün sona ermişti. Buna göre memurlara, 2016 yılının ilk altı ayında yüzde 6 ikinci altı ayında yüzde 5 olamak üzere yüzde 11,3 zam verildi. 2017 için yüzde 3+4 zam sağlandı. Bu artışların yanı sıra enflasyon farkları da kamu çalışanlarına ödenecek. 1 milyon 825 bin kamu emeklisi de bu maaş artışından yararlanacak. Ayrıca, bu eylül ayından geçerli olmak üzere memur emeklimizin tazminatlarında yapacağımız düzenleme ile memur aylıklarında 100 lira artış sağlanacak. Yani, yeni emekli olacak memurların ikramiyelerinde 3 bin 765 lira artış olacak.

SATIŞ SÖZLEŞMESİDİR

Ancak bu sözleşmeye tepkiler var. Türk Kamu-Sen Temsilcisi Yaşar Şanlı bu sözleşmeyi tanımadıklarını açıklamıştı. Dün de KESK’e bağlı Kocaeli Şubeler Platformu bir basın açıklaması düzenleyerek, sözleşmeye yönelik tepkilerini dile getirdi. Sabri Yalım Parkı’ndaki basın açıklamasını KESK Dönem Sözcüsü Erdal Karakuş okudu. Karakuş, “Sözleşme masasında satış sözleşmesinden kaynaklı kamu emekçilerinin 2014 yılı kayıpları karşılanmamıştır. Bu açıkça hak gasbıdır. Kadın taleplerine ilişkin tek bir madde yoktur. Muhafazakar ve cinsiyetçi politikalar, kadın taleplerini görmezden gelmiş, masasda yok saymıştır” dedi.

ALDATMACA VAR

Erdal Karakuş sözlerine şöyle devam etti: “2016 için net artış toplamda yüzde 8.6, 2017 için yüzde 5.06’dır. Bu oranlar AKP hükümetinin orta vadeli mali planında öngördüğü oranlara denk düşmektedir, Kaldı ki, OVMP hazırladığı sırada dolar kuru 2.60 lira dolayında olup bu denli bir artış söz konusu değildi. Sadece son bir ayda dolardaki devalüasyon yüzde 18 civarındadır. Yani ortada ne tarihli bir sözleşme ne de tarihi kazanımlar vardır. 2005’ten sonra göreve başlayan çalışanlara ilave bir derece verilmesi yıllardır kabul edilen bir madde olup AKP tarafından gereği yerine getirilmemiş bir husustur. Yeni bir kazanım gibi sunulması aldatmacadan ibarettir.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki