Kırım Türkleri'nde Gelenek Devam Ediyor

Kırım Türkleri'nde Gelenek Devam Ediyor
17 Eylül 2016, Cumartesi - 11:36

Kırım Türkleri Derneği Gebze Şubesi’nde ‘Tatar gelin’ namlı başkan Şerife Orak, Kırım’da kurban eti kesip dağıttı. Gebze’deki bayramlaşma ve et servisi kadın kolları öncülüğünde gerçekleşti.

Gebze’de Kırım Türkleri Derneği Gebze Şubesi’nin Kurban Bayramı’nda kurban keserek, kesilen kurbanı kestikten sonra hep birlikte yiyerek bayramlaşma geleneği bu Kurban Bayramı’nda da sürdü. Şubenin aslen Gebzeli olan, dernek üyelerinden Recep Orak ile evlendikten sonra ‘Tatar Gelin’ unvanını alan, şube başkanlığına seçildikten sonra da Kırım ve davasına aşkla, şevkle sahip çıkan Şerife Orak eşiyle birlikte Kırım’da bağışlarla toplanan kurbanlıkları kesip etlerini dağıtmayı sürdürdü. Şubede Kurban Bayramı’nın ikinci günü gerçekleşen bayramlaşma etkinliği ise yine aynı programla sürdü. Üyelerden toplanan aidatlarla alınan kurban kesildikten sonra kadınlar tarafından, yanında pilavıyla birlikte pişirildi. Baklava ve ayran hazır olarak alınıp hep birlikte yenildi. Yemek ikramı öncesi bayramlaşma gerçekleşirken etkinliğe 150 kadar dernek üyesi, eş ve çocukları katıldı.

GELENEK NESİLDEN NESİLE DEVAM EDECEK

Etkinlikte ikramı Kırım Türkleri Derneği Gebze Şubesi Kadın Kolları Başkanı Sevim Erman ile birlikte yönetim kurulu üyeleri Zehra Ocak, Neşe Sülün, Nefise Cankay, Nesrin Orak, Neşe Orak, Nurhayat Sevgier, Kübra Emek ve Şükran Demirayak üstlendi. Sevim Erman her Kurban Bayramı’nda tekrarladıkları geleneksel etkinliklerin dernek üyeleri arasında birlik ve beraberliği daha da arttırdığını, pekiştirdiğini söyledi. Sevim Erman bu geleneğin dernek var olduğu müddetçe yönetimden yönetime, kuşaktan kuşağa, nesilden nesile süreceğine inandığını sözlerine ekledi. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki