“Kız-erkek karma eğitim modeli değiştirilsin”

24 Ocak 2016, Pazar - 13:44

2015-2016 eğitim ve öğretim 1. Yarıyılını değerlendiren Eğitim Bir Sen Kocaeli 1. Nolu Şube Başkanı Şahin Yaşlık, yeni eğitim yılı için teklifte bulundu. Yaşlık, “’Kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır’ ibaresi değiştirilmeli, karma eğitim dayatması yerine, demokratik, veliye ve öğrenciye seçme hakkı tanıyan bir düzenleme yapılmalıdır” diye konuştu. 

ÖĞRETMENLER KADROLU OLMALI

Eğitim Bir Sen Kocaeli 1. Nolu Şube Başkanı Şahin Yaşlık dün sendika binasında 2015-2016 eğitim ve öğretim 1. Yarıyılını değerlendiren basın açıklaması yaptı. Yaşlık şu ifadelere yer verdi: “Öğretmen atamalarına değinen Yaşlık, “Şubat ayında 30 bin öğretmen ataması yapılması beklenmektedir. Ara dönemde 30 bin öğretmen ataması azımsanacak bir rakam olmamakla birlikte, öğretmen ihtiyacı dikkate alındığında bunun yeterli olmayacağı açıktır. Eğitim sistemindeki reformları kalıcı kılacak olan, okullarda boş ders kalmaması ve sınıflarda sadece kadrolu öğretmenlerin olmasıdır. Bunun nedenle, öğretmen ataması, imkânlar zorlanarak ihtiyaç kalmayacak şekilde yapılmalıdır” 

KARMA DAYATMASI KALKSIN

Yaşlık, “‘Karma’ dayatmasından vazgeçilmelidir. Avrupa’da sorgulanan ve bilimsel araştırma sonuçlarıyla da yüzyılın pedagojik yanlışı olarak nitelendirilen karma eğitim mecburiyetine son verilmelidir. 1739 sayılı Temel Eğitim Kanunu’nda yer alan, “Okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılması esastır’ ibaresi değiştirilmeli, karma eğitim dayatması yerine, demokratik, veliye ve öğrenciye seçme hakkı tanıyan bir düzenleme yapılmalıdır” diye konuştu. 

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ HAKKI

Alan değişikliğinin2016 yılı takvimine alınması gerektiğini söyleyen Yaşlık ,”Öğretmen istihdam politikalarındaki hatalı ve çarpık uygulamaların sonucu olarak ortaya çıkan alan değişikliği ihtiyacı giderilmelidir. Mezuniyet programları esas alınmak suretiyle öğretmenlere 2016 yılı içinde alan değişikliği hakkı verilmelidir” şeklinde konuştu. 

ŞARTLAR İYİLEŞTİRİLMELİ

“İstihdamda güçlük çekilen yörelerde görev yapan eğitim çalışanlarına ek tazminat verilmelidir” diyen Yaşlık, “İstihdamda güçlük çekilen yörelerde görev yapan eğitim çalışanlarına yönelik teşvikler öngörülmelidir. İsteksiz, gönülsüz ve zorunlu olarak görev yapan çalışanların gönüllülük ve isteklilik katsayısının ve toplumsal hayata katkı ve katılımlarının artırılması için çalışma şartları iyileştirilmeli ve kendilerine ek tazminat ödenmelidir” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki