Kızılay rekora imza attı

Kızılay rekora imza attı
07 Ocak 2017, Cumartesi - 21:21

Türk Kızılayı’nın ‘Kış şartları sonucu azalan bağış ve stoklarımız nedeniyle tüm vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz’ çağrısı ile Kızılay 148 yıllık tarihinde en yüksek kan bağışını alarak rekora imza attı

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, 2016 verilerine göre Türkiye'de yılda 2,7 milyon litre kan sarfiyatı olduğunu, bu miktarın Türkiye'deki bin 300 civarındaki hastanede her gün yapılan ameliyatlarda ve hastalıklar nedeniyle tüketildiğini kaydetti.

 

“3 BİN 300 KIZILAY ÇALIŞANI”

Kızılay olarak ülke geneline yayılmış 250 bağış kabul noktalarının bulunduğunu belirten Kınık, Türkiye'deki 17 kan merkezi ve 65 kan bağış noktasında bu kanların analiz ve testlerinin yapıldığını anlattı. Kınık, testleri yapılan kanların 3 bin 300 Kızılay çalışanı tarafından hastanelere ulaştırıldığını dile getirerek,

 

“KIRMIZI ALARM”

"Kış şartlarının ağırlaşmasına bağlı olarak ulaşımın sekteye uğraması ve zaman zaman da vatandaşlarımızın özellikle evlerinin dışına çıkma ihtimallerinin düşmesi, kan bağışlarında da azalmaya neden oluyor. Biz her güne 50-60 bin ünite gibi bir stokla girmeye çalışırız, olağanüstü olaylara hazırlıklı olmak için. Ama bu, kış aylarında düşer. Şu anda da bizim 'kırmızı alarm' dediğimiz 20 bin gibi bir rakamın altına düştü” şeklinde konuştu.

 

DESTEK GELDİ

Türk Kızılayı’nın 2 Ocak Salı günü ‘kırmızı alarm’ vererek “Kış şartları sonucu azalan bağış ve stoklarımız nedeniyle tüm vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz” çağrısı, Türkiye genelinde büyük yankı buldu. Çağrıya Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşları, kamu ve özel şirketler, taraftar grupları ile vatandaşlar büyük ilgi gösterince Kızılay, 148 yıllık tarihinde en yüksek kan bağışını alarak rekora imza attı. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki