KKTC'de Deprem! Hükümet..

KKTC'de Deprem! Hükümet..
02 Nisan 2016, Cumartesi - 13:40

KKTC'de koalisyon ortağı UBP'nin parti meclisinde oy birliğiyle hükümetten çekilme kararı alındı.

KKTC'de koalisyon ortağı UBP hükümetten çekildiPAYLAŞTWITTER
KKTC'de koalisyon ortağı UBP hükümetten çekildi
PaylaşTweetlePaylaşPaylaşGönder
KKTC’de koalisyon hükümetini oluşturan iki partiden biri olan, iktidarın merkez sağdaki ortağı Ulusal Birlik Partisi, memurların bu ayki maaşı tam ödenemeyince hükümetten çekilme kararı aldı.
 
UBP parti meclisi kısa toplantısında, hükümetin icraat yapamaz hale geldiğini ve iktidarda kalmanın doğru olmayacağı görüşünü benimsedi. Hükümetten çekilme kararı parti meclisinde oy birliğiyle alındı.
 
UBP parti meclisinin aldığı karar doğrultusunda genel başkan Hüseyin Özgürgün 10 bakanlı kabinedeki  
 
5 UBP’li bakanın pazartesi günü istifa edeceğini açıkladı.
 
İLK GÖRÜŞ AYRILIĞI TÜRKİYE'DEN GELEN SU
 
Merkez soldaki Cumhuriyetçi Türk Partisi ile merkez sağdaki Ulusal Birlik Partisi kolisyonundaki ilk derin görüş ayrılığı Türkiye’den borularla gelen suyun dağıtımı konusunda meydana gelmişti. UBP Türkiye’nin isteği doğrultusunda suyun özelleştirilmesini benimserken CTP suyun belediyelerin oluşturduğu bir şirket tarafından dağıtılmasını savunmuştu.
 
Koalisyondaki diğer kriz ise Türkiye’den mali yardım alınabilmesi için Ankara ile imzalanması gereken mali protokol konusunda ortaya çıktı. 2015 Kasım ayından bu yana imzalanmayan protokolde KKTC’deki elektrik ve telekomünikasyon hizmetleriyle limanların özelleştirilmesi şart koşuluyor. UBP buna onay verirken ortağı CTP karşı çıkıyordu.
 
Son olarak memurların Nisan ayı maaşı tam ödenemedi. Maliye bakanı 4 bin TL üzerindeki maaşların yüzde 60’ının ödeneceğini geriye kalan miktarınsa gecikmeli olarak verileceğini açıklayınca hükümet dağıldı.
Kaynak:MYNET

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki