Kocaeli Abhaz Derneği ilişkileri güçlendirecek

13 Eylül 2015, Pazar - 12:39

 Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ilçe belediye başkanları ve Kocaeli Büyükşehir Meclis üyelerinin Abhazya gezisini değerlendiren Kocaeli Abhaz Derneği Başkanı Hasan Konca, “Kocaeli Abhaz Derneği, Kocaeli ve Abhazya arasında ilişkileri güçlendirecek” ifadelerinde bulundu. Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisinin aldığı karar ile Abhazya’ya düzenlenen programın ardından Kocaeli Abhaz Derneği Başkanı Hasan Konca açıklamalarda bulundu. Abhazya’da gerçekleştirilen programlara Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut ve Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken’in yanı sıra, bazı meclis üyeleri ve belediye başkanlarının aileleri de katıldı. Katılımcılara teşekkür eden Kocaeli Abhaz Derneği Başkanı Hasan Konca, çok sayıda görüşmelerin de olumlu geçtiğini belirtti.

KARDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜ ÇOK ÖNEMLİ

Abhazya’da düzenlenen görüşmelerin başında gelen Oçamçira ve Kartepe Belediyesi’nin ‘kardeş şehir’ protokolü üzerine anlaşılması olduğuna işaret eden Konca, “Abhazya’nın en büyük illerinden biri olan Oçamçira ve Kartepe Belediyesi kardeş şehir olma adına ilk adımlarını attı. Bizimde bulunduğumuz Oçamçira’da düzenlenen programda alınan karar ile 2 şehir arasında kardeş şehir protokolü için girişimler başaltıldı. Bizde sürecin hızlanması için gerekli olan çalışmaları Kocaeli Abhaz Derneği olarak yapacağız” dedi.

ABHAZYA’YA CAMİ SÖZÜ VERİLDİ

Abhazya’da yapılan görüşmelerin en önemlisinin Abhazya’da cami yapımı olduğunu söyleyen Konca, “Abhazya’da hatırı sayılı oranda Müslüman nüfusu var. Ülkenin neredeyse yarısı Müslüman. Müslümanların ibadetlerini yapabilmesi için Sohum’da var olan caminin yetersiz olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmeyle birlikte Abhazya’da bir cami yapımını Kocaeli Büyükşehir Belediyesi üstlenecek. Bizde bu süreçte dernek olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz” dedi.

“TİCARET KÖPRÜSÜ KURULACAK”

Türkiye’nin en büyük sanayi kentinin Kocaeli olduğunu söyleyen Konca, “Abhazya'nın Türkiye Ticaret ve Ekonomik ilişkiler Resmi Temsilcisi (Ashukba) Ruhi Karaalp ile birlikte koordineli bir çalışma yürüyeceğiz. Karaalp’e Kocaeli’de ki işadamlarının Abhazya’ya yatırım yapması konusunda bilgilendirme sunumları yapacağız. Zaten İzmitli olan Karaalp ile uyum içerisinde çalışacağız. Bu nedenle Kocaeli ve Abhazya arasından önümüzdeki süre zarfında önemli gelişmeler olabilir” dedi.

“DERNEK ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRIYOR”

Kocaeli Abhaz Derneği’nin yeni kurulduğunu ve yeni olmalarına rağmen büyük çalışmalara imza atmaya başladıklarını söyleyen Konca, “Kocaeli’de hatırı sayılı bir Abhaz nüfusu var. Anadilini öğrenmek isteyen veya Abhazca’ya merak duyan herkes Abhazca dil kursu için derneğimize müracaat edebilir. Bu konuda çalışmalarımızı tamamladık. Kayıt sürecinden sonra resmen Abhazca dil kurslarına başlanacak” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki