Kocaeli’de 2015 ulaşım yılı oldu

03 Ocak 2016, Pazar - 14:16

Büyükşehir, 2015 yılında güvenli ve konforlu ulaşımın temellerini attı. Ulaşım imkanlarının konforlu ve rahat sağlanması için birçok projeye imza atan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 240 adet doğalgazlı, çevreci, konfor ve güvenliğin üst düzeyde olduğu, bisiklet aparatlı, içerisinde kütüphane bulunan, ücretsiz wi-fi hizmeti sunan, manuel yolcu rampalı, engelli vatandaşlar için sesli uyarı sistemi (durakları, duraklara yaklaşıldığını ve güzergahları söyleyen) olan otobüsü filosuna kattı.

ÇEVRECİ DOĞALGAZLI OTOBÜSLER

2023 Ulaşım Master Planı çerçevesinde toplu taşımada büyük bir dönüşüm ve değişimi başlatan Büyükşehir Belediyesi, CNG (sıkıştırılmış doğalgaz ) yakıt sistemli, klimalı ve tam alçak tabanlı otobüsler ile hem çevreci hem de modern ulaşım çağını başlattı. Büyükşehir Belediyesi, çevreci, engelli binişine uygun araçlar ile modern ve kaliteli ulaşım hizmeti sunuyor.  Doğalgazlı otobüsler için Körfez ve Gebze ilçelerinde 2 adet garaj yapılıyor. Körfez ve Gebze ilçelerindeki garajlarda doğalgazlı otobüslerin ikmalinde kullanılmak üzere CNG Dolum Tesisi kuruluyor.

ÜCRETSİZ Wİ-Fİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Daire Başkanlığı, 2015 yılı faaliyetleri kapsamında, 39 belediye otobüsü ve iki deniz ulaşım vapuru olmak üzere 41 toplu taşıma aracında seyahat eden yolcuların ücretsiz yararlandığı wi-fi hizmeti faaliyete geçirildi. Durak yakınlarında, güneş enerjisi ile çalışan telefon şarj etmeye ve ücretsiz wi-fi hizmeti sunan akıllı direkler konuldu. 40 adet yolcu bilgilendirme sistemli durak kuruldu.

AKILLI BİSİKLETLERE YOĞUN İLGİ

Kocaeli Akıllı Bisiklet Sistemi(KOBİS) kurularak, istasyon sayısı kısa sürede 18’e yükseltildi. 2015 yılı içerisinde 50.000 akıllı bisiklet kullanım sayısına ulaşıldı. 7 adet otopark ruhsatı verilerek 112 adet otopark, 5 adet çekici ruhsatı verilerek 30 adet çekici sayılarına erişildi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki