Kocaeli’de ulaşıma şimdilik zam yok

14 Ocak 2016, Perşembe - 13:08

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden olan UKOME ile minibüs kooperatif temsilcilerinin toplantısında beklenen zam çıkmadı.Zam talebine tepki gösteren Halkevleri üyeleri ile minibüsçüler arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.

 

Minibüs kooperatiflerinin zam talebi dün UKOME’nin gündemine geldi. Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden olan UKOME ile kooperatif temsilcileri Seka Park Otel’de bir araya geldi. Toplantıya katılan Kocaeli Otobüsçüler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, mazotta yaşanan fiyat düşüşüne rağmen birçok kalemde yaşanan zam sonrasında minibüsçü esnafının zor durumda kaldığını belirterek zam talebinde bulunmuştu. 

HALKEVLERİNDEN EYLEM

Bu arada zam talebine tepki gösteren Halkevleri üyesi bir grup, dün yapılan UKOME toplantısının yapıldığı salon önünde bir araya gelerek tepkilerini bir kez daha ortaya koydu. Konu hakkında bir açıklama yapan Halkevleri Şube Başkanı Yaşar Seğmen, “Akaryakıt fiyatlarının düştüğü bir dönemde toplu ulaşıma zam yapılmasını protesto ediyoruz. İşçiye, memura, emekliye kaşıkla verilenlerin kepçeyle geri alınmasını kabul etmiyoruz” dedi.  

 OTOBÜSÇÜLERDEN TEPKİ

Yaşar Seğmen’in bu açıklamasına minibüsçü esnafından karşı tepki geldi. Otobüs ve minibüsçüler, ulaşım zammını protesto eden gençlere, vergi ve diğer ödemelerin arttığını bu nedenle zam istediklerini belirterek tepki gösterdi. Bu sırada protesto seslerini duyarak toplantıdan çıkan Oda Başkanı Mustafa Kurt, Halkevleri üyelerine sert tepki gösterdi. Protestoyu tamamlayan Halkevleri üyelerinin peşinden gitmek isteyen Mustafa Kurt, “Bir avuç çakal bunlar, komünistler” diye bağırarak tepki gösterdi. Kurt, yanında bulunanlar tarafından sakinleştirildi.

KOMİSYONA GİTTİ

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın başkanlığında yapılan UKOME toplantısında 65 maddesi görüşülerek karara bağlandı. İzmit Belsa Taksi esnafının Erenler Mahallesi Gazanfer Bilge Bulvarı sonu Tuana Evleri sınırında yeni bir taksi durağı açılması teklifi komisyona havale edildi. Yeni kurulan 101 No’lu Derince Mavi Körfez Tur Şehirlerarası Yolcu Taşıma Kooperatifi’nin D-100 Karayolunu kullanabilmesi için sakınca olmadığı belirtilerek, İl Trafik Komisyon kararı eklenmesi talebiyle ilgili komisyon raporu görüşüldü. Kooperatifin talebi UKOME tarafından reddedildi. Efe Tur, İzmit Seyahat, Gürkan Turizm ve Kocaeli Turizm firmaları halen bu güzergahı kullanıyor.

MEVCUT DURUM DEVAM

Hasan Akçay ve arkadaşlarının SYMBOL Alışveriş Merkezi’nde ticari taksi durağı açıklaması teklifiyle ilgili komisyon raporu kabul edildi. Saraybahçe Alışveriş Merkezi AŞ yetkilisinin 41 Burada Alışveriş Merkezi mülkiyeti dahilinde 12 araçlık taksi durağı açılmasına izin verilmesi talebi kabul edildi. Minibüsçüler ve Otobüsçüler Esnaf Odası’nın Market, AVM ve Şehirlerarası Otobüs firmaları kendi yolcularını ücretsiz taşımaları gereken ücretsiz servis araçlarını amacı dışında kullandıkları ve haksız rekabet oluşturdukları gerekçesiyle ücretsiz servislerin kaldırılmasını talebi komisyona havale edildi. Ayrıca talep edilen ticari taksi, taksimetre ücret tarifesine yüzde 20 zam yapılması talebi komisyona havale edildi.  UKOME önünde bir araya gelen Halkevleri üyesi bir grup genç, toplantıda gündeme alınan zam talebine tepki gösterdi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki