Kocaeli'nin İhracatında Otomotiv Yine Lider

Geride kalan Temmuz ayında 940 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Kocaeli’nin başarısındaki amiral gemisi yine otomotiv ve kimya sektörü oldu. Otomotiv endüstrisi, yıl başından bu yana süren yükselişini yine devam ettirdi.
07 Ağustos 2015, Cuma - 00:21

Türkiye’de sanayinin kalbi durumundaki Kocaeli, ihracatta da söz sahibi kentler arasında zirveye oynuyor. En çok ihracat yapan kentler arasında İstanbul’un ardından, ikincilik için Bursa ile çekişen ilimizde 2015 yılı ile birlikte otomotiv sektörünün çok ciddi bir yükseliş içine girmesi dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yılların aksine kimya sektörünün önünde yer alan otomotiv endüstrisi, son olarak geride kalan temmuz ayında yaklaşık olarak 420 milyon dolar seviyesinde ihracat rakamına ulaştı. Geçen yılın aynı ayındaki ihracat ise 384 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Özellikle son dönemde metal sektöründe yaşanan eylemlere ihracatın artması dikkat çekti.

 

7 AYDI DÜŞÜŞ AZ OLDU

Ancak yıl genelindeki rakamlara bakıldığında ise otomotiv sektöründe azda olsa gerileme yaşanması dikkat çekiyor. Geçen yılın ilk yedi aylık döneminde yapılan ihracat rakamı 2 milyar 629 milyon 674 bin dolar seviyesindeyken, bu senenin ocak-temmuz döneminde ise bu rakam 2 milyar 611 milyon 789 bin dolar olarak gerçekleşti. Öte yandan yine 2015’in temmuz ayında kimyevi maddeler ve mamulleri sektöründe yapılan ihracatta ise büyük bir düşüş yaşandı. 2014 yılının temmuz ayında 448 milyon dolar ihracat yapılan sektörde bu yılın yedinci ayındaki ihracat rakamı ise 326 milyon dolar seviyesinde kaldı.

 

SİYASİ GELİŞMELER ETKEN

Kimya sektöründe yılın ilk yedi aylık dönemindeki düşüş rakamı ise 300 milyon dolar sınırına kadar yaşandı. Sektörde geçen yılın ocak-temmuz döneminde 2 milyar 731 milyon dolar seviyesinde gerçekleşen ihracat rakamı, bu yılın aynı döneminde 2 milyar 458 milyon dolar düzeyine düştü. Söz konusu gerilemede uluslararası alanda yaşanan siyasi gelişmelerin etkili olduğu belirtiliyor


 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki