Kocaeli’nin sanayisine yön veriyor

Kocaeli’nin sanayisine yön veriyor
15 Mayıs 2016, Pazar - 20:17

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, başarılı projeleriyle dikkat çekiyor. Zeytinoğlu, Kocaeli sanayisine yön verenlerin başında geliyor. Kocaeli Sanayi Odası’nın kuruluşundan beri yönetim kurulunda görev alan ve son iki dönemdir de yönetim kurulu başkanlığını sürdüren Aynan Zeytinoğlu’nun 68 kişilik Meclis üyeleri arasında ünlü iş adamları bulunuyor. Türkiye’nin ilk büyük 500 sanayi kuruluşu arasında ilk 10 sırada yer alan firmalarından 3’ü KSO’nun meclis üyesi. KSO’daki meclis üyelerinin kendisine verdiği gücü her zaman hissettiğini vurgulayan Zeytinoğlu, bu gücün çalışmalarına yansıdığını söylüyor

Zeytinoğlu, ekonomideki bilgisi nedeniyle başta Bloomberg Ht Tv olmak üzere CNN Türk, NTV  ve Haber Türk gibi televizyon kanallarında yorumcu olarak yer alıyor. .

YENİ FUAR PROJELERİ

Kocaeli Sanayi Odası’ndaki çalışmalarıyla Oda’ya önemli bir ivme kazandıran Başkan Zeytinoğlu, KSO’daki bu çalışmalarda gösterilen başarıyı ödüllendiriyor. Zeytinoğlu, Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri Yarışmasını bu yıl Türkiye geneline de yaydı. Sektörel Performans yarışmasının alanı genişletti. Kocaeli’de fuarcılık bitti denilirken SANTEK Fuarını faaliyete soktu. SANTEK 16 bu yıl 26-29 Mayıs tarihinde TÜYAP tarafından Uluslararası Fuar Merkezi’nde açılacak.Meslek Komiteleri çalışmalarına çok büyük önem veren Başkan Zeytinoğlu,  Türkiye’de ilk uygulamayı gerçekleştirerek Kocaeli Sanayi Odası’nda Meslek Komiteleri üyelerini 6 ayda bir düzenlenen çalıştaylarla bir araya getiriyor. Bu Meslek Komiteleri toplantıları diğer odalara bir örnek teşkil ediyor. Bu Çalıştaylarda sanayideki çeşitli sorunları ve çözüm önerilerini saptayarak hükümet nezdinde ilgili Bakanlık üyelerine rapor halinde sunuluyor. Ayrıca bu çalıştaylara vizyoner konuşmacıların gelmesini sağlayarak üyeleri bilgilendiriyor.KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, sadece Kocaeli Sanayi Odası’ndaki çalışmalarıyla değil, hem ülke geneli,  hem de ulusal olarak birçok görevi paylaştı. TOBB ile çok yakın çalışan Başkan Ayhan Zeytinoğlu, geçen yıl kısa adı “İKV” olan İktisadi Kalkınma Vakfı Başkanı seçilerek bu görevini de başarıyla sürdürüyor.İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV),  AB ve Türkiye-AB ilişkileri alanında uzmanlaşmış olan bir sivil toplum ve araştırma kuruluşudur. 1965 yılında kurulmuş olan Vakıf, Avrupa bütünleşmesi ve Türkiye-AB ilişkileri alanında iş dünyası ve genel kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla araştırmalar yürütür, rapor ve kitap yayınlar, seminer ve benzeri toplantılar düzenler. Brüksel’deki İKV Temsilciliği 1984 yılından beri Vakfın AB kurumları ile ilişkilerini yürütmekte. Özetle, İKV Türkiye’ye AB’yi, AB’ye de Türkiye’yi anlatır.

Türkiye’nin AB üyeliği toplumsal bir projedir. Bu projenin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinde kamu kurum ve kuruluşlarından özel sektör temsilcilerine, sivil toplum kuruluşlarından üniversiteler ve medya temsilcilerine kadar toplumun tüm kesimlerine görev düşmekte. Kuruluşundan bu yana, hiçbir konjonktürel dalgalanmadan etkilenmeden AB üyeliği hedefi doğrultusundaki faaliyetlerini kararlılıkla ve aralıksız sürdüren İKV, aynı kararlılık ve gayretle araştırma, bilgilendirme, tanıtım, eğitim ve koordinasyon çalışmalarını sürdürmeye ve üyelik sürecinin hızlandırılması ve hedefe bir an önce ulaşılmasına aktif bir şekilde destek vermeye devam edecek.

ZEYTİNOĞLU’NUN DİĞER GÖREVLERİ

Zeytinoğlu'nun TOBB’da Genel Kurul Delegeliği bulunmakta. Aynı zamanda DEİK Türk - Avustralya İş Konseyi Başkanı ve DEİK Türk-Yeni Zelanda İş Konseyi Başkan Yardımcısıdır. Ayrıca Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) Yönetim Kurulu Üyeliği ve ICC / WCF Dünya Odalar Federasyonu Genel Konsey Üyeliği bulunmaktadır. Zeytinoğlu, B-20 kapsamında altı çalışma grubunda yer aldı. Zeytinoğlu, Türkiye Yolsuzlukla Mücadele Çalışma Grubu Başkanlığını da üstlendi.  Diğerlerini ise Güler Sabancı ( Ticaret Çalışma Grubu Başkanı), Ferit Şahenk (Altyapı ve Yatırımlar Çalışma Grubu Başkanı), Hüsnü Özyeğin ( Büyümenin Finansmanı Çalışma Grubu Başkanı),Melih Yurter ( KOBİ’ler ve Girişimcilik Çalışma Grubu Başkanı), Ali Koç  (İstihdam Çalışma Grubu Başkanı)

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki