Konak Hastanesi’nden Uyku Problemlerine Çözüm

Konak Hastanesi’nden Uyku Problemlerine Çözüm
18 Ağustos 2016, Perşembe - 22:47

Konak Hastanesi Gebze’de yer alan Uyku Laboratuvarı’na başvuran hastalar, Polisomnografi adı verilen uyku tetkiki ile uyku apne sendromu konusunda çözümlere ulaşıyor

 

Konak Hastanesi Gebze uyku problemi olan hastaları için Polisomografi tetkiki ile fark yaratıyor. Polisomografi tetkiki ile gece boyunca hastanın beyin dalgaları, göz hareketleri, solunum faaliyetleri, kandaki oksijen düzeyi ve kas aktivitesinin ölçülmesiyle yapılıyor.

Gece boyunca eş zamanlı Elektroensefalografi (EEG), Elektrookulografi (EOG), Çene Yüzeyel Elektromiyografi (EMG), Bacak Yüzeyel Elektromiyografi (EMG), vücut pozisyonu, ağız ve burun hava akımı, burun hava basıncı, göğüs ve karın hareketleri, oksijen satürasyonu, solunum sesleri ve Elektrokardiyografi (EKG) kayıtlanıyor. Kayıtlar hekim tarafından analiz edilerek tedavi planlanıyor.

Uyku apne sendromunun tedavisinde ise maske yoluyla uygulanan basınçlı hava (CPAP, BPAP) tedavisi uygulanırken solunum yollarında anatomik darlığı olan bazı hastalar için ise cerrahi tedavi uygulanabiliyor.

Uyku, vücudumuzun yenilenmesini sağlayan ve yaşamımızın üçte birini kaplayan aktif bir dönemdir

Konak Hastanesi Gebze Nöroloji Uzmanı Dr. Ülkü Büyükburgaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Uyku bozuklukları, uykuya dalmada ya da uykuyu sürdürmede güçlük veya gün içinde uykulu hissetmeye yol açarak zihinsel ve fiziksel sağlığımızın bozulmasına sebep olur.

Horlama, uykuda solunum durması, gün içinde artan uykulu olma durumu, uykuya dalma ya da uykuyu sürdürmede güçlükler, uyku sırasında ortaya çıkan hareket bozuklukları, uyku sırasında şaşkın bakma, uykuda konuşma ve uykuda yürüme önemli uyku bozukluklarının habercisi olabilir.

Uyku apne sendromu, uyku sırasında horlama ve solunum duraklaması (apne) ile seyreden bir hastalıktır. Yaş artınca görülme sıklığı da artar. Erişkin döneminde erkeklerde %4, kadınlarda %2 oranında gözlenir. Solunum yolunda darlık yaratan nedenler, obezite, alkol ve bazı ilaçların kullanımı uyku apne sendromunun sebepleri arasındadır.

Uyku apne sendromu uyku bölünmesi ve kandaki oksijen seviyesinde azalmaya neden olur, metabolizmayı, cinsel işlevleri bozar, insülin direnci ve gece terlemesine neden olabilir.  Hipertansiyon, kalpte ritm bozuklukları, kalp yetmezliği,  inme, pulmoner hipertansiyon ve obezite gibi ciddi hastalıklara yol açabilir. Ayrıca gün içi uyuklamalara, dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğuna neden olarak ciddi iş kazalarına ve trafik kazalarına sebep olabilir. Uykusuzluk baş ağrısı, depresyon ve davranış bozukluklarına da sebep olarak yaşam kalitesinin bozulmasına yol açar. “

Özel Konak Hastaneleri Hakkında

1995 yılında İzmit'te kurulan Konak Hastaneleri, sahip olduğu seçkin kadrosu ile dünya standartlarında hizmet veren A Sınıfı bir hastanedir. Yatırımlarını günden güne genişleten Konak Hastaneleri 2013 yılında bünyesine kattığı Gebze Tıp Merkezi'ni 2015 yılında A Sınıf hastane olarak hizmete aldı. 2014 yılında hizmete giren Gölcük Aile Konak Hastanesi ile yapmış olduğu aynı yıl Adapazarı'nda bünyesine kattığı Konak Tıp Merkezi ile 2016 yılında 4. büyük hastanesinin açılışı için hazırlanmaktadır.

Bina yatırımlarının yanı sıra hasta odaklı yaklaşımı, seçkin hekim kadrosu, sağlık personeli, tıbbi altyapısı, teknolojisi ve hizmet kalitesi ile yenilikler getiren Konak Hastaneleri 128 Kesit BT Koroner (Sanal) Anjiyo, Kolon Hidroterapi, Kardiyak Rehabilitasyon, Uyku Laboratuvarı,  gibi hizmetleri de verebilmektedir. Kocaeli'nin ilk özel Tüp Bebek Ünitesi ile sağlığın daima yanında olmaya devam ediyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki