TOKİ kuraları ne zaman çekilecek sorusu yüz binlerce vatandaş tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor.TOKİ kuralarının Şubat ayının son günleri içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.


TOKİ kuraları ne zaman çekilecek sorusu yüz binlerce vatandaş tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. 15 Ocak tarihinde başvuruların tamamlanmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada kuraların Şubat ayı içerisinde çekileceği duyurulmuştu. Şubat ayı içerisinde 11 günlük sürenin geride kalmasının ardından TOKİ tarafından henüz net bir tarih açıklanmazken vatandaşların aramaları sıklaştı.

TOKİ KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

TOKİ kuralarının çekileceği tarih Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Şubat ayı olarak duyurulmasının ardından Elazığ'da yaşanan deprem nedeniyle bu bölgedeki ihtiyaçların bir an önce karşılanmasına yönelik çalışmalar sürüyor. Çalışmaların Elazığ üzerinde yoğunlaşması nedeniyle TOKİ kuralarının Şubat ayının son günleri içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor. TOKİ

SOSYAL KONUT PROJESİNE BAŞVURU SAYISI AÇIKLANDI

TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla 81 ilde 2+1 ve 3+1 planında yapılacak 100 bin sosyal konut için 16 Aralık 2019'da başlayan başvurular 15 Ocak'ta sona erdi. Depreme dayanıklı, kimlikli, mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimari esasıyla inşa edilecek sosyal konutlara Türkiye genelinde vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Başvuruların e-Devlet üzerinden ve belirlenen bankaların yetkili şubeleri aracılığıyla kabul edildiği kampanyaya toplam 1 milyon 211 bin 518 başvuru yapıldı.

TOKİ’nin hayata geçireceği ‘Her yıl 100 bin yeni sosyal konut’ projesi için ilimizden toplam 32 bin 81 başvuru yapıldığı öğrenildi. İzmit’teki 1.250 sosyal konut için 17 bin 875, Körfez’deki 1.500 sosyal konut için 5 bin 280, Gebze’deki 250 sosyal konut için de 8 bin 926 başvuru yapıldı. 2+1 ve 3+1 olarak inşa edilecek sosyal konutlar için ‘Hak Sahibi Belirleme’ kuralarının şubat ayı içinde çekileceği öğrenildi. TOKİ’nin sosyal konutları; İzmit’te Sekbanlı-Sepetçi bölgesinde, Körfez’de İlimtepe’de, Gebze’de de Kirazpınar bölgesinde inşa edilecek.

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT PROJESİNDE KURALAR ŞUBAT AYINDA ÇEKİLECEK

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir. Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır. "En Az %40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının %5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.