Körfez’de Hayat Var

İzmit Körfezi’ndeki temizlik ile birlikte olta balıkçılığına olan ilginin de her geçen gün arttığı öğrenildi. Körfez temizlendikçe, insanların, hem eskiden sadece uzaktan baktıkları denize olan özlemleri gitmeye başladı hem de balık tutkuları arttı.
07 Ağustos 2015, Cuma - 19:34

Kararlı ve akılcı çalışmalarla canlanan İzmit Körfezi’nde balık çeşitliliğinde de önemli artış olduğu gözleniyor. Eskiden az sayıda balığın bulunduğu İzmit Körfez’inde günümüzde onlarca çeşit balık yaşamaya başladı. Balık çeşitliliğine paralel olarak da  insanlarda balık tutma  sevdası  adeta çığ gibi büyüyor. Artık Körfez’in hemen her noktasında çeşit çeşit balık tutmak mümkün. İzmit Körfezi’nin tekrar hayat bulmasıyla birlikte oltayla balık tutanların sayısının da artmasıyla  insanların bu alanda organize olmaya da başladıkları gözleniyor.  İzmitli İbrahim Kocaman ve İbrahim Pektaş  tarafından Facebook’ta oluşturulan Kocaeli Olta Balıkçılığı grubu, adeta balık tutma sevdası içindekilerin buluşma noktası haline geldi. Grubun kurucusu İbrahim Kocaman halen 7752 üyeleri bulunduğunu belirterek” olta balıkçılığı alanında sosyal ağda en büyük grubuz.

 

BALIK TUTMAK BİR TUTKU

Üyelerimiz sadece Kocaeli ile  sınırlı değil yurdun dört bir köşesinden hatta yurt dışından bile üyelerimiz var. Grubumuz, dostluğu, kardeşliği ve Kocaelimiz için son derece gerekli olan olta balıkçılığını özendirmek ve yaygınlaştırmak için kurulmuştur. Dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı gözetilmeden,  balık tutmayı seven bütün gönül dostlarına grubumuza katılmaya bekliyoruz. Hepimizin ortak sevdası, balık avcılığıdır.  Bizler, olta balıkçılığını spor amaçlı yapıyoruz. Olta balıkçılığı aslında bir tutkudur.  Kahve köşelerinde, bilgisayar  ve televizyon başında  boş  vakit geçirmeyip doğayla baş başa kalmanın  heyecan ve mutluluğunu kelimelerle anlatmak mümkün değil” dedi.

 

ÇEŞİT ÇEŞİT BALIK

Kocaman, İzmit Körfezi’nin  Darıca’dan Karamürsel’e kadar  her yerinde olta balıkçılığı yapmanın mümkün olduğunu da ifade ederek”   İzmit Körfezi ile bölgemizdeki gölet ve barajlarda kırlangıç, lüfer, çinekop, levrek, gökkuşağı alabalığı, kırmızı benekli, sazan, tatlı su levreği, çaylama, sardalya, karagöz, istavrit, mezgit, kırlangıç, eşkine, karagöz, mırmır, pisi, ispari, kolyos, izmarit ve daha bircok çeşit balığı olta ile tutmak mümkün.  Bizler, balık neslinin devamı için kriterlerin dışında avlanmıyoruz.  Gerçek balık sevdalılarında bu düşünce içinde olduğuna inanıyoruz ” şeklinde konuştu.

 

Grubun kurucusu İbrahim Kocaman,  facbook sayfalarında çeşitli görsellerle olta balıkçılığını sevdirmeye çalıştıklarını da  ifade ederek”  grubumuza üye olan arkadaşlardan, mümkün olduğunca avlaklarımızı korumak adına küçük göl ve gölet isimlerini yazmamalarını rica ediyorum. Bizler, bu işi  ticaret için değil zevk için yapıyoruz. Avlaklarımıza sahip çıkalım” çağrısında da bulundu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki