Köşker; Belediyeye Borcunuz Var!

Köşker; Belediyeye Borcunuz Var!
04 Mart 2016, Cuma - 13:43

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gebze’deki pazarcılarla bir araya geldiği toplantıda, “Pazarcı kardeşlerimizin belediyeye olan borçları var. Bu borçları taksit yapalım yoksa icraya vermek zorunda kalacağız” dedi

Gebze’nin 40 yıllık pazarı olan Cuma Pazarı’nın kaldırılmasıyla ilgili olarak Gebze Pazarcılar Odası üyesi pazarcı esnafı ile Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker bir araya geldi. Gebze Kent Meydanı Kardelen Nikâh Salonu'nda yapılan toplantıya Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, belediye başkan yardımcıları Nilay Ayran, Engin Güzel, Sadık Albayrak, Gebze Pazarcılar Odası Başkanı Ziyaettin Erattır, Başkan Vekili Soner Özer ve yönetim kurulu üyeleri Muzaffer Emir, Levent Kalaycı, Erkan Çiçek, Ali Haydar Avşar, Yakup Arıç, Gebze Köşklüçeşme Mahallesi Muhtarı Mehmet Özdemir, Osman Yılmaz Mahallesi Muhtarı Musa Uslu, Mevlana Mahallesi Muhtarı Hüseyin Öztürk, Mustafapaşa Mahallesi Muhtarı Ayhan Baş ve çok sayıda pazarcı esnafı katıldı.

 

30 YILDIR EMEK SAFREDİYORUZ

Toplantıda ilk olarak Gebze Pazarcılar Odası Başkanı Ziyaettin Erattır bir konuşma yaparak, “Bugün burada belediye başkanımızın bizlerle paylaşacağı pazarcıların geleceğine yönelik müjdeli haberleri dinlemek ve paylaşmak üzere bir araya geldik. Bugünkü toplantımız Gebze pazarlarının cadde ve sokaklardan kaldırılarak çağdaş semt pazarlarına dönüştürülmesi projesi çerçevesinde geleceğimizin ne olacağını yönelik söylemler dolaşıyor. Biz de pazarcı arkadaşlarımızın 30 yıldır emek sarf ettiği bu cadde ve sokaklardan sıkıntıya düşmemek ve olumsuzluklardan etkilenmemek amacıyla birinci ağzından yetkili olan belediye başkanımızdan kendilerini az sonra sunacağı çok müjdeli ve pazarcıların hakkı olan projeleri açıklayacak” dedi.

 

SOKAKLARDA PAZAR YOK

Daha sonra konuşan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ise şunları söyledi: “2009 yılında belediye başkanı olmamızdan bu yana 7 yıl gibi bir süreç geçti. O günde söylediğimiz gibi pazarcılara bakış açımız her zaman olumlu oldu. Pazarcılarda evlerine nafakasını götüren diğer esnaflardan hiçbir farkı yok. Yasa gereği ve gelişen şehirlerde yapılması gerekenlerden bir tanesi de sokaklarda pazarların kurulması değil. Pazarcı kardeşlerimizin ve şehirde yaşayan diğer insanların da görsellik anlamında, pazarcı kardeşlerimizin iş anlamında daha güzel mekânlara kavuşmasını arzu ettik. Geçen sürede ilk Mevlana Mahallesi’ne yapacağımız yerle ilgili olarak tahsisi konusunda 2 yıllık bir süreç aldı. Bu arada bir proje yapmıştık. Uygulama projesi de yapmıştık. Uygulama aşamasında artık son aşamadayız. Orada fuar alanı olsun demiştik.

 

5 TANE KAPALI PAZAR YERİ

25 yıldır Cuma pazarının 2 cadde üzerine kurulması ve esnafların ciddi manada zarar görmesi ve 25 yıldır da siyaseten bu konu önümüze geliyordu. Gebze’ye 5 tane Pazar yeri yapıyoruz. Mevlana Pazar yeri, Tatlıkuyu Pazar yeri, Kirazpınar’da, Âdem Yavuz Mahallesi ve Ulus Mahallesi’nde bir Pazar yeri yapacağız. Buradaki Pazar yerleri hem size yakışır yerler olacak hem de modern kent olarak yakışır yerlerden biri olacak. Artık pazarcı esnafının cadde ve sokaklarda pazarların olmasını hem arzu etmiyoruz hem de yasa gereği de yeni pazar yerine izin verilmiyor. Bir tane de Bağdat Caddesi üzerine kamulaştırma yapabilirsek oraya da bir kapalı Pazar yeri yapma isteğimiz var.

 

İCRAYA VERMEK ZORUNDAYIZ

Buradaki gayemiz tamamen sizlere değer veriyoruz. Sizlerin para kazanması bizlerin de para kazanması demek. Sizin mağdur olmanız bizim de mağdur olmamız anlamına gelir. Biz herkse böyle bakıyoruz. Herkesin talep ve isteklerini değerlendiriyoruz. Sizlerinde de taleplerini başkanınızdan dinliyoruz. Geçen yine başkanınızla sohbet ettiğimizde pazarcı esnafının belediyeye olan borçları var. Bunları yapılandıralım, taksit yapıyoruz. Gelin bunları yapılandıralım ve taksit yapalım. Yasa gereği onları icraya vermek zorunda kalıyoruz. Yapılandırırsanız icraya vermeyiz. Bu konuda mağdur olmamak için gelin yapılandıralım.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki