KOÜ’lü kadınlardan farklı 8 Mart eylemi

KOÜ’lü kadınlardan farklı 8 Mart eylemi
08 Mart 2016, Salı - 22:50

KOÜ’lü bayan öğrenciler, 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla Umuttepe kampusunda üç eylem birden düzenledi. Öğrenciler, kadın cinayetlerinin artışının nedenini ‘katillere yapılan ceza indirimi’ olduğunu ifade ettiler.

Kocaeli Üniversitesi kadın öğrencileri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Üniversitenin Umuttepe üç farklı eylem düzenledi. Sosyal tesislerdeki ilk eylemde kadın cinayetlerine dikkat çekmek için def çalındı. İkinci eylemde ise öğrenciler iletişim fakültesi önünden toplandıktan sonra sosyal tesislere yürüdüler. KOÜ’lü kadınlar son olarak da yine sosyal tesislerde bir protesto gerçekleştirdi.

 

CEZA İNDİRİMLERİNİ ELEŞTİRDİ

Grup adına konuşan Burcu Çiçek, kadın cinayetlerinin artmasının nedeninin ‘Saygın Tutum’ indirimi oluğunu ifade etti. Çiçek, “Kadın katillerine indirimler uygulanarak yeni katliamların önü açılıyor. Kadının emeğini, bedenini ve kimliğini hedef alan saldırılar devam ediyor, sanki artış yokmuş gibi gösteriliyor” dedi.

 

“SONUNA KADAR MÜCADELE”

Kadınların yaşan alanlarının daraltıldığını belirten Çiçek, şöyle konuştu: “Ayrımcılığın normalleştiği şu günlerde kendi yaralarımızı sarmaktan başka çaremiz yok. Erkek egemen sisteme boyun eğmeyeceğiz. Şiddet bitinceye dek mücadelemiz sürecek. KOÜ’de kadınlara yönelik uygulanan taciz, tecavüz, şiddet, savaş ve cinsiyetçi eğitime karşı geceleri de sokakları da kampusları da terk etmiyoruz.” 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki