KOÜ'lü öğrenciler Nevruz'u coşkuyla kutladı

22 Mart 2015, Pazar - 01:09

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri Nevruz’u coşkuyla kutladı. Anadolu Kartalları, Türk Ocakları, Turancı Hareket Platformu ve Azerbaycan Kültür Derneği’nin organizasyonuyla gerçekleştirilen etkinlikte ateşler yakıldı, çay ve meyve ikramı yapıldı.

Umuttepe yerleşkesinde gerçekleştirilen etkinlikte 16 Türk devletinin bayraklarını astı.

  Öğrenciler adına basın açıklaması yapan Ömer Faruk Ayvazoğlu, nevruzun Göktürklerin Ergenekon'dan çıkışını temsil eden geleneksel bayramlardan olduğunu söyledi.

 

Türk takvimine göre yılbaşının 21 Mart olduğunu dile getiren Ayvazoğlu, "21 Mart, Türk coğrafyasında gündüz ve gecenin eşit olduğu, güneşin yüzünü güney yarım küreden kuzeye çevirdiği, tabiatın canlandığı, baharın müjdeleyicisi gündür. Kısacası nevruz, yeni günün ve gün ışığının müjdecisidir. Nevruz, Türk kültüründe bereketi, kardeşliği, sevgiyi, huzuru ve barışı temsil etmektedir. Nevruz Toyu kutlu olsun. Tanrı Türk’ü korusun." ifadesini kullandı.

 

  Daha sonra Alpay Çetin adlı öğrencinin Nevruz Duası adlı şiiri okumasıyla Nevruz ateşi yakıldı ve Türk Dünyası öğrencilerinin de katılımıyla yöresel oyunlar sergilendi. Nevruz geleneğine göre bolluk ve bereketi temsil eden boyanmış yumurtalar tokuşturuldu. Halat çekme yarışması düzenlendi. Grup 16 Türk devletinin bayraklarının önünde İstiklal Marşı okuyarak olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki