~~Hayatın hemen her döneminde kadınlar için güzelliğin vazgeçilmez olduğunu ve bu uğurda birçok ürün ve yöntemin denendiğini söyleyen Türkiye’nin en başarılı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları arasında gösterilen Kocaeli’nin en çok tercih edilen ve çok sevilen doktoru Op. Doç. Dr. Burcu Çetinkaya, bu durumun gebelik döneminde de aynı önemi taşıdığını ifade etti.
Türkiye’nin en başarılı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları arasında gösterilen,  Kocaeli’nin en çok tercih edilen ve sevilen doktoru Op. Doç. Dr. Burcu Çetinkaya, kozmetik ürünlerinin her zaman dikkatli ve özenle seçilmesi gerekirken; işin içine kimyasallar, ilaçlar ve ışın girdiğinde gebelik dönemindeki öneminin daha da arttığını söyledi.
“HAMİLELİKTE İLK ÜÇ AY ÇOK ÖNEMLİ”
Kimyasalların ağız, solunum, deri ve bazen de tensel temas ile alınabildiğini sözlerine ekleyen Op. Doç. Dr. Çetinkaya, “Bu maddelerin bazıları anne karnındaki fetüsü etkilerken, bazılarının etkilemediği klinik testler ile onaylanmıştır. Bazıları ise belirli haftaya kadar etkilemekte, belirli haftadan sonra herhangi bir zarar vermemektedir. Bu dönemde anne adaylarının en çok merak ettikleri konu, saç boyama işlemidir. Hamilelik süresince saç boyatmanın zararlı olduğu bilinse de; yapılan çalışmalar ve hayvansal deneyler sonucunda olumsuz etki saptanmamıştır. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimleri Cemiyeti (ACOG) yayınladığı bültenlerde, gebelikte saç boyamanın sakıncalı olmadığını duyurmuşlardır. Saç boyatma ile ilgili halk arasında son derece net ve katı kurallar olması her hangi bir bilimsel açıklamaya dayalı olmamakla birlikte, yanlıştır. Bu karmaşa da kafası karışan, tedirgin olan anne adaylarına, hücresel gelişimin tamamlandığı ilk üç aydan sonra da, saç boyama önerilebilir. Allerjik reaksiyon açısından dikkatli olmak koşuluyla tabi.” dedi.
“KADINLAR İÇİN EN ÖZEL DÖNEMDİR”
Gebelik döneminde en çok merak edilen diğer konular; el - ayak bakımı ve epilasyon konusu olduğunu ifade eden Op. Doç. Dr. Çetinkaya, “Özellikle gebeliğin son dönemlerinde anne adayının kendisinin yapması zor olabileceğinden, kişisel bakımları için yardıma ihtiyaç duyabilirler. Manikür,  pedikür, oje sürmek gibi bakımlarını rahatlıkla yaptırabilirler. Üstelik psikolojik olarak da kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacaktır. Önemli olan kimyasal kokulardan arınmış, havalandırılmış güzellik salonlarını tercih etmeleridir. Zira mide bulantısı ve kusmayı tetikleyebilir.  Aynı şekilde lazer epilasyon ve ağda  genital bölge dahil olmak üzere, yaptırılabilir. Lazer sadece işlem yapılan alanda etkili olduğundan, mümkünse karin bölgesi haricinde uygulanabilir. Ağda ise tedavi gerektirmeyen ve önem arz etmeyen yırtık ve çatlaklara sebebiyet verebilir. Genellikle kozmetik ürünlerin içeriğinde paraben, koruyucu madde olarak kullanılır. Gebelik süresince içeriğinde paraben bulunmayan nemlendirici, güneş kremi, makyaj malzemesi ve sac bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz. Unutmayın ki gebelik süreci,  kadınlar için en özel dönemdir. Bu dönemi en iyi şekilde yaşamak sizin elinizdedir. Hekiminizin önerileri doğrultusunda rahat geçirmeniz mümkün. Beslenmenize dikkat etmeyi ve ruh sağlığınız için, kişisel bakımınızı ihmal etmeyin. Çünkü kadın olmak bunu gerektirir.” dedi.