Kurt: “Şoför esnafı zorda”

Kurt: “Şoför esnafı zorda”
11 Temmuz 2016, Pazartesi - 14:47

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, ilimizde toplu taşıma sektöründe hizmet veren minibüsçülerin çok zor durumda olduğunu söyledi.

Minibüsçü esnafının kazancının her geçen yıl biraz daha azaldığını söyleyen Kurt, toplu taşımada KDV oranının yüzde 18’den 1’e indirilmesini istedi.

Kocaeli Şehiriçi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, mesleğin sorunları, yaşanan, bugüne kadar çözüm bulunamayan sıkıntılarla ilgili görüşlerini aktardı. Kurt ile şoförlerin yılan hikayesine dönen ücretsiz taşıma kartları paralarının henüz geri verilmemesinden ve birçok konudan söz ettik. Zaman zaman bizlere kendi önerilerini de sunan Başkan Kurt, vatandaşın her zaman şoför ve otobüslerden şikayetçi olmadığını da kaydederek takdir edilen hizmetleri anlattı. 

-Ramazan Bayramı boyunca şehiriçi otobüs hatlarının vatandaşa ücretsiz olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
“-Sadece Kocaeli’de bayram boyunca ücretsiz taşıma var. Diğer illerde öyle bir uygulama yok. Sadece İstanbul ve Ankara’da taşıma ücretlerinde yüzde 50 indirim var. Madem bu şehirde beraber yaşıyoruz. Birlikte bir karar almalıyız. Bu bayram bizim için hüsran geçti. Ücretsiz taşıma paraları da ödenmedi. Devlet bayramdan önce emekli ve işçiye ödeme yaptı. Ödeme yaptıklarını biz ücretsiz taşıdık. Esnafa bayram öncesi ödeme yapılacak dedik. Beklentimiz vardı. Büyük sıkıntı yaşadık. Araba başına aylık 3 bin TL ücretsiz insan taşıyoruz. Devlet 750 TL’yi ödeyecekti; ama ödemedi.”

-Şoförlerin ücretsiz taşıma dışında başka ne gibi sorunları var?
“- En büyük sıkıntımız, ücretsiz taşıma sorunu. İkinci sıkıntımız ise vergi boyutunda KDV ödüyoruz. Devlet bize yardımcı olacaksa yüzde 18 olan KDV’yi yüzde 1’e indirilmeli. Lokantadan yüzde 8, ekmekten yüzde1 KDV alınıyor. Bizimde böyle olması lazım ki insanlar rahat nefes alsın. Yüksek KDV ödemek bizi ciddi anlamda etkiliyor. Şoför esnafı 10 sene önce kazandığı parayı bugün kazanamıyor. Kazanan para vergiye, mazota gidiyor.” 
 -Peki, otobüsçüler olarak bir istek ve öneriniz var mı?
“-Tabi ki de var. Tercihli yol uygulaması bize de verilsin. Sadece otobüslerin işlendiği tercihli yollar yapılmadı. En değerli dilim zamandır. Zamandan dolayı vatandaş arabayı evine bırakıp, bizi tercih etmeli. Yahya Kaptan’daki Tramvay Projesi çalışmaları bizi ciddi anlamda etkiledi. Saat ve dakika ile çalışıyoruz. Bekirdere Kireç Ocakları’ndan, Turan Güneş Caddesi, İnönü Caddesi, Verem Savaş önü, Kolordu ve SEKA Durağı’na kadar ciddi anlamda sıkıntı var. Şoför arkadaşlarımız ciddi eziyet çekiyor. Sağlı sollu araç parkının ve otobüs duraklarına araç park edilmesinin kaldırılması gerekiyor.”

 -Tramvay Projesi’ne gelirsek, büyük bir sıkıntı yaşadınız. Düşünceniz hala aynı mı?
“- Aynı şekilde devam ediyor. Tramvaya güzergah yolu çıkarttılar. Tramvay yerine bize aynı tercihli yolu verseler yani sadece şehiriçi otobüs ve minibüslerin kullandığı bir güzergah olsa, daha kısa zamanda SEKA Park alanında olurduk. Özellikle şehrin Doğu tarafına belediye bakmadığı için sıkıntı yaşıyoruz.”

-Genelde vatandaş şehiriçi otobüs ve şoförlerinden çok şikayet eder. Peki olumlu yönde size tepkiler var mı?
“- Tabi ki otobüslerin içindeki kamera sistemlerinden çok olumlu tepkiler aldık. Tüm otobüslerdeki kameralar 7-24 çalışıyor. Her otobüste 3 kamera var. Otobüsün içinde veya dışında hırsızlık olayı olduğu zaman vatandaş hemen kamera sisteminden faydalanıyor.”

-Geçtiğimiz hafta Yenicuma Camii önünde otobüs şoförüne yapılan bıçaklı saldırı hakkında ne söyleyeceksiniz? 
“- Bazı yolcular indirimli seyahat kartlarını usulsüz kullanıyor. Şoför bunu fark edince darp ediliyor. Yenicuma Camii önündeki olayda da arkadaşımız bu yüzden bıçaklandı.  Arkadaşlarımız ekmek mücadelesi veriyor. Zaman zaman istenmeyen olaylarla karşılaşıyoruz. Olmamasını istiyoruz. Herkes kendi kartını kullansın. Bu doğru değil, bunun cezası da var. Kooperatif başkanları usulsüz kent kart kullanımı için savcılığa suç duyurusunda bulunacaklar.”
 -Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
“- Şehrimizde akıllı durakların olması lazım. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda ciddi yatırım yapması gerekiyor. Akıllı durakların özelliği şu: Mesafeye göre ücretlendirme olacak. Yakın mesafeye yolculuk yapacak olan vatandaşın fazla para ödememesi gerekiyor. Otobüse bindiğinde araba en uzak mesafe parasını seçiyor. Yolcu yakın mesafede indiğinde akıllı durağa kent kartını okutarak parasını geri yükleyecek. Akıllı Durak Projesi’nin 3 sene önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne söylemiştim. Bir an önce hayata geçirilmeli. Kısa mesafede vatandaş da kazansın bizde kazanalım.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki