KUTLU DOĞUM HADİSLERİ (1)

KUTLU DOĞUM HADİSLERİ (1)
11 Nisan 2016, Pazartesi - 11:31

Bir Kutlu Doğum Haftası’nı da idrak ettik. Bu yıl ki Kutlu Doğum Haftası’nın ana teması Hz Peygamber, Tevhid ve Vahdet”. Hafta boyunca yapılacak etkinlik ve faaliyetlerde bu tema işlenecek. Biz de hafta boyunca bu köşede konu ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanıp yayınlanan hadisleri ve ayetleri siz değerli okurlarımızla paylaşmayı faydalı gördük. Bu vesile ile okurlarımıza başkanlığımızın web sitesini ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum. Sitedeki Kutlu Doğum sayfasına girerek hafta ile ilgili hazırlanan içerikleri görebilirler. Gelin beraber hadislere bakalım:

İman, kalp ile tasdik, dil ile ikrar ve organlarla amel etmektir. (İbnMaceSünne 9)

***

Peygamber Efendimiz “İnsanı helak eden yedi şeyden sakının” buyurdu. Ashab’ın: “Ey Allah’ın Elçisi, bu yedi helak edici şey nedir?” sorusu üzerine Peygamberimiz (SAV):

 “Allah’a ortak koşmak, büyü yapmak, Allah’ın öldürülmesini haram kıldığı bir kimseyi haksız yere öldürmek, yetim malı yemek, riba (faiz) yemek, düşmana hücum anında savaştan kaçmak, namuslu, kendi halinde mümin kadınlara zina iftirası yapmaktır.” buyurdu. (Buhari Hudûd 44)

***

Üç haslet vardır ki bunlar kimde bulunursa o kişi, imanın tadını tadar: Bunlar: Allah ve Rasûlü’nü, bu ikisinden başka her şeyden daha çok sevmek. Sevdiğini Allah için sev­mek. Allah kendisini küfürden kurtardıktan sonra, küfre dönmeyi ateşe atılmak gibi çirkin ve tehlikeli görmek. (Buhârî, İman 9)

***

Kim Allah için sever, Allah için nefret eder, Allah için verir, Allah için engel olursa imanını kemale erdirmiş olur. (EbûDâvûd Sünen 15)

Mü’minin duygu ve düşünce dünyasında, tercihlerinde, tavır ve davranışlarında yegane ölçünün Allah rızası olması gerektiği hadisimizde imanın bir gereği olarak ifade buyrulmuştur.

***

Ey insanlar! Allah sizden cahiliye gururunu ve atalarla övünme âdetini kaldırmıştır. İnsanlar iki gruptur: Bunlardan biri, iyi, takvalı, Allah katında değerli kişi, diğeri de günahkâr, bedbaht, Allah katında değersiz kimsedir. İnsanlar Adem’in çocuklarıdır. Adem’i ise Allah topraktan yaratmıştır. (Müslim İmare 57)

***

Peygamber Efendimiz zalim de olsa mazlum da olsa kardeşine yardım et buyurdu: Bunun üzerine bir sahabi,YaRasülallah mazluma yardım edeyim ama zalime nasıl yardım edebilirim? diye sorunca Peygamberimiz zalimi de zulmünden uzaklaştırırsın veya zulmüne engel olursun bu da ona yapacağın yardımdır buyurdu. (Buhari İkrah 7)

Hadisimiz yardımlaşma ahlakının kapsamının genişliğini göstermesi bakımından dikkat çekicidir. Zalimin zulmüne engel olmak, bir taraftan onun zulmüne maruz kalacak olanlar bakımından hem de bizzat zalim bakımından bir yardımdır. Zulüm öncelikle kişinin kendisine zarar verir, hem maneviyat ve gönül dünyasını tahrip eder hem de onun kıyamet gününde Allah huzurunda vereceği hesabı zorlaştırır.

***

Kim Cehennemden uzaklaştırılıp Cennet’e girmek isterse ölüm kendisine Allah’a ve Ahirete inanırken ulaşsın. (Mü’min olarak ölsün) Kim kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa o da başkalarına öyle davransın. (Müslim İmare 46)

Kutlu Doğum Haftası’nın hayırlara vesile olması dileği ile…

 

 
 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki