Lastik İş’te 10 madde daha geçti

09 Aralık 2015, Çarşamba - 13:49

Lastik toplu sözleşme görüşmelerinde Brisa, Goodyear ve Prelli işverenleri, Lastik-İş Sendikası’nın 6 aylık gerçekleşen enflasyonun 2 katı oranındaki teklifini karşılık 6 aylık gerçekleşen enflasyonun 3’te 1’i oranında zam teklifinde bulundu.

Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Prelli, Goodyear İzmit ve Adapazarı fabrikaları ve Brisa’da yaklaşık 5 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ikinci oturumu başladı. Derbent Uygulama Oteli’nde başlayan görüşmelerde Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, Kocaeli ve Adapazarı Şube Başkanları, iş yeri temsilcileri ve işveren temsilcileri eksiksiz katıldı. İlk oturumda 59 maddelik sözleşmenin 26 maddesi üzerinde anlaşma sağlayan taraflar, kalan maddeler üzerinde görüşmeleri sürdürdü. İşveren temsilcileri sendikanın ilk 6 ay 6 aylık enflasyonun iki katı oranındaki zam teklifine karşılık ilk 6 ay aylık gerçekleşen enflasyonun 3’te biri oranında zam teklifini masaya getirdiler. Lastik-İş sendikasının olmazsa olmazı olan ve her dönem son günlere bırakılan eşit işe eşit ücret maddesi eski haliyle geçti. Üçüncü görüşme 14 Aralık saat 14.30’da yapılacak.

TARAFLAR EKSİKSİZ GELDİ

Lastik-İş Sendikasının Genel Başkanı Abdullah Kocaeli ve Adapazarı yöneticileri, işyeri temsilcileri, işveren kanadından Brisa’nın Çalışma İlişkileri Direktörü Uğurtan Doğan, İdari İşlerden sorumlu müdürler Erol Gürcan ve Murat Şahin, Pirelli İnsan Kaynakları Direktörü Turan Barış Arpacı, Endüstriyel İlişkiler direktörü Gence Saygun, Personel Müdürü Can Güler, Godyear İnsan Kaynakları Müdürü Erhan Hasırcıoğlu, İnsan Kaynakları Direktörü Ajda Pak Ayvat, İdari İşlerden Sorumlu Müdürler Efe Aslan, Oğuzhan Kılıç ve Ertürk Eray görüşmeye katıldı.

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET GEÇTİ

Saat 14.30’da başlayan görüşmelerde taraflar kalan 33 gündem maddesi içindeki 15 idari madde üzerinde görüşmeleri sürdürdü. İşveren temsilcilerinin ücret maddesini masaya getirmediği görüşmelerin ardından Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan açıklama yaptı. Yaklaşık 40 dakika süren görüşmelerde aralarında eşit işe eşit ücret ve borç para maddesinin olduğu 10 madde geçtiğini belirten Karacan, “İşe giriş ücretleri bizim sözleşmelerimizin her zaman ana konusu olmuştur. Eşit işe eşit ücret noktasında işverenler her zaman bu maddeyi en son pazarlık maddesi olarak bırakıyorlardı. Ancak bizim yıllardır verdiğimiz kararlı mücadele ve işçinin arkamızda dik duruşu bu maddenin pazarlık konusu olmaktan çıkarmıştır” dedi.

BU TEKLİFİ KABUL EDEMEYİZ

Sendikalarının sosyal yardım paketine yüzde 14 ile 26 oranındaki zam talebine karşılık işverenin ücret teklifinde sosyal yardımlarda yıllık enflasyonun yarısı oranında teklif verdiğini söyleyen Karacan, “İşveren ücret teklifinde ise 6 aylık gerçekleşen enflasyon oranın 3’te 1’i oranında zam teklif etti. Diğer 6 aylık dilimlerde buna benzer olacaktır. Bu teklif bizim kabul edebileceğimiz bir teklif değildir. Biz toplu sözleşmenin masada bitirilmesini istiyoruz. ilerleyen görüşmelerde bu süreci atlatacağımıza inanıyorum. Görüşmelerde artık idari maddeler bitti ve parasal maddelere geçtik” dedi.

RAMAZAN’DA 300 LİRA HEDİYE ÇEKİ

Lastik-İş Sendikası geçtiğimiz hafta işverene teslim ettiği 59 maddelik sözleşme taslağında işçilerin ücretine ilk 6 ay 6 aylık enflasyonun 2 katı oranında zam yapılması istendi. Geri kalan 3’er 6 aylık dilimlerde ise enflasyon artı 1 puan oranında zam yapılması istendi. Sözleşmede aile yardımı hariç sosyal yardımlara yüzde 14 ile 26 oranında zam yapılması istendi. Ramazan ayında ise 300 liralık hediye çekinin sözleşmeye girmesini talep edildi. Lastik-İş Sendikasının taslağında 889 lira olan izin, bayram ve yakacak ücretinin 1050 liraya, aile yardımının 99 lira yerine 657 sayılı kamu personelleri yasasına uygun olarak verilmesi istendi.

HER KALEME ZAM İSTENDİ

Sözleşmede ayakkabı yardımının 184 liradan 215 liraya, giyim yardımının 130 liradan 160 liraya, evlenme yardımının 497 liradan 575 liraya, doğum yardımının 243 liradan 300 liraya yükseltilmesi istendi. İşçinin anne, baba ve kardeşinin ölümü halinde verilen 259 liralık yardımın 300 liraya, eşi ve çocuğunun ölmesi halinde verilen 405 liralık yardımın 475 liraya, işçinin ölümünde varislerine verilen 1839 liranın 2 bin 100 liraya, işçinin iş kazası ya da farklı bir yerde ölmesi sonucu ise ailesine verilen 54 bin 85 liralık yardımın 65 bin liraya yükseltilmesi istendi.

 

EĞİTİM YARDIMI YÜKSELİYOR

İşçilere verilen öğrenim yardımında ilköğretim yardımı 183 liradan 210 liraya, lise yardımı 302 liradan 350 liraya, üniversite yardımı 486 liradan 575 liraya yükseltilmesi istendi. Maluliyet yardımı 60 liradan 70 liraya, gece zammı 1 lira 22 kuruştan 1 lira 40 kuruşa, devam priminin 3 lira 38 kuruştan 4 lira 25 kuruşa yükseltilmesi talep edildi. Sözleşme taslağında ihbar önellerinde ikişer hafta yükseltilme yapılması önerildi. Temizlik yardımının 10 kilo deterjandan 20 kola deterjana yükseltilmesi istendi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki