Lastik-İş'te ücret anlaşmazlığı

15 Aralık 2015, Salı - 14:57

Lastik-İş Sendikası ile sendikanın örgütlü olduğu 3 fabrikada arasındaki toplu iş sözleşmesinde 6 madde daha geçti ancak ücret konusunda anlaşmaya varılamadı

1 Ocak'ta yürülüğe girecek lastik fabrikalarındaki yeni toplu sözleşme ile ilgili Lastik-İş Sedikası'nın Goodyear, Pirelli, Brisa işverenleri ile sürdürdüğü pazarlıkta 3. oturum yapıldı. Lastik-İş Sendikası, örgütlü olduğu; Goodyear, Brisa, Türk Pirelli ile yeni dönem toplu iş sözleşmesi için Derbent Uygulama Oteli'nde üçüncü kez masaya oturdu. 2 yıllık geçerli olan sözleşmenin bitmesinin ardından 24 Kasım'da yapılan ilk görüşmede, 59 maddeden 26 idari madde, 8 Aralık'ta yapılan ikinci görüşmede ise 10 madde geçmişti. Geçen maddelerin arasında eşit iş eşit ücret maddesi de vardı. Görüşmelerin ikincisinde işveren ücret zammı konusundaki tekliflerini sunmuş ancak Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, 6 aylık süreçlerde teklif edilen enflasyonun 3'te 1'i oranındaki teklifi ise kabul edemeyeceklerini belirtmişti. 

Görüşmelerde işverenler daha önce ücret konusunda teklif ettikleri 6 aylık süreçte enflasyonun 3'te 1'i oranındaki rakamı tekrar teklif etti. Ancak sendika yetkilileri bu teklifi kabul edemeyeceklerini belirtti. Bunun üzerinde sendikanın örgütlü olduğu 3 firmayı temsil eden yöneticiler, başka bir toplantı salonuna geçerek ücret zammı konusundaki rakamları tekrardan görüştü.


Görüşme sonucunda yıllık izin, mazaret izinleri, geçici işçi alımı gibi maddelerin dahil olduğu 6 madde daha geçti. İşveren firmalar geçen görüşmede ücret zammında teklif ettiği enflasyon oranının 3'te 1'ini bu görüşmede 6 aylık süreçte enflasyonunun yüzde 50'si olarak teklif etti. Sosyal yardımlar için de yıllık yüzde 50 teklif edildi. Sendika genel başkanı Abdullah Karacan, “Bunlar TİS'in önünü açacak sunuşlar değil. Maliyetlerle ilgili sıkıntıları dile getirdiler. Bundan sonraki süreç ise tamamen parasal maddeler üzerine olacak" dedi. Sözleşmenin 4. görüşmesi 25 Aralık Cuma günü saat 14.30'da yine Derbent Uygulama Oteli'nde gerçekleşecek. Bu görüşmede ise parasal maddeler netlik kazanmış olacak.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki