Macar Kralı Thököly İmre anıldı

Macar Kralı Thököly (Tökeli) İmre, Sekapark Kültür Alanı’nda bulunan Thököly İmre Anı Evi’nin önünde düzenlenen anma törenin ile ölümünün 310’uncu yılında anıldı
14 Eylül 2015, Pazartesi - 20:04

Macar tarihinin önemli şahsiyetleri arasında gösterilen Kont Thököly İmre’nin anması ve ardından Tuğrul Kuşu heykelinin açılışı gerçekleştirildi. Tören, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Macaristan Ankara Büyükelçiliği, Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Macar Kültür Merkezi işbirliğinde düzenlendi. Sekapark Kültür Alanı’nda bulunan Thököly İmre Anı Evi’nin önünde gerçekleştirilen programa; Macaristan Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Budapeşte Büyükşehir Belediye Başkanı Istvan Tarlos, Kocaeli  Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Macaristan Kocaeli Fahri Konsolosu Alpaslan Kaya, Macaristan Milli Müzesi Müdürü Dr. Laszlo Csorba ve yetkililer katılım gösterdi. Macar Kralı Thököly (Tökeli) İmre, Sekapark Kültür Alanı’nda bulunan Thököly İmre Anı Evi’nin önünde düzenlenen anma törenin ile ölümünün 310’uncu yılında anıldı.

 

BİZDE ORTA ASYALIYIZ

Macaristan milli marşının dinlenmesi ve İstiklal Marşı’nın söylenilmesiyle başlayan törende ilk olarak Macaristan Milli Müzesi Müdürü Dr. Laszlo Csorba konuştu. Csorba, “Biz kendimizi geleneklerimize göre Orta Asya’dan bir millet sayıyoruz. Asyalı milletlerden en batıya gidenlerden biriyiz. Bazen doğuya bakarak buradaki kardeşlerimize kendimizi gösteriyoruz. 212 yıldır faaliyet gösteren Macar Müzesi’nde 1 milyon eser var ve burada en önemli görevimiz Türk – Macar eserlerini korumak. Sadece sorumluluklar değil, duygular da önemli. Kocaeli’deki Türk dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu meydan, bu anıt iki millet arasındaki dostluğu gösteriyor” dedi.

 

HER YIL MACARLAR ANILIYOR

Budapeşte Büyükşehir Belediye Başkanı Istvan Tarlos, “Macarlar ve Türkler dostlar bu belli bir şey. İki ülkenin arasındaki ilişkiler pekişiyor. İlk olarak Macaristan adına uluslararası terörizm nedeniyle vefat eden vatandaşlar için üzüntümü dile getirmek istiyorum. Kocaeli öyle bir yer ki her yıl Macarların ölümünü anıyor. Bunu başka hiçbir yerde yapmıyorlar. Kocaeli, Thököly İmre’nin anısını ve geleneklerini koruma yeri olmuştur” ifadelerini kullandı ve Thököly İmre’nin uzun yıllar sürgünde yaşamasının ardından Kartepe Karatepe ilçesinde vefat ettiği bilgisini verdi.

 

SİZLERLE KADER BİRLİĞİMİZ VAR

Törende son olarak konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Macaristan halkıyla bizim dostluğumuz asırlar öncesine dayanır. Müdürümüzün de söz ettiği gibi ikimizin de ortak çıkış noktası Orta Asya’dır. Macar halkı Batı’ya, biz de Doğu’ya düştük ama aramızda bir kader birliği var.  Thököly İmre hem Macar halk için büyük önem arz ediyor. Onun anısını burada yaşatmaktan büyük onur duyuyoruz. Tarihi kimlikler dostluğumuzu daha da arttıracaktır. Sizleri burada ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz” dedi.

 

HEYKEL AÇILIŞI YAPILDI

Yapılan tüm konuşmaların ardından Konuşmaların ardından, Türk – Macar mitolojisinde önemli bir yere sahip olan Divan-ı Lügati’t – Türk’te de adı geçen Tuğrul Kuşu heykelinin açılışı yapıldı. Mimar Seda Ünal tarafından projelendirilen anıtta yer alan Tuğrul Kuşu, Türk mitolojisinde Zümrüd-ü Anka olarak da bilinen Simurg’un karşılığı olarak biliniyor. Kurdele töreninin ardından anı evinde bulunan müze katılımcılar tarafından ziyaret edildi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki