“Manavların partisi olmaz, adayı olur”

“Manavların partisi olmaz, adayı olur”
03 Ekim 2015, Cumartesi - 11:56

SP Milletvekili adayı Nurettin Çelik, manav kökenli hemşerileriyle yemekte bir araya geldi. 1 Kasım seçimlerinin önemine değinen Çelik, “Manavım diyen herkesin partisi yok, adayı vardır. Bu seçimlerde manavların gücünü gösterelim” diyerek hemşerilerinden destek istedi

 

Saadet Partisi Kocaeli 1’nci sıra Milletvekili adayı Nurettin Çelik, kendisi gibi manav kökenli olan milletvekili adayları ve manav kökenli hemşerileriyle bir araya geldi. Kandıra Sapağı’nda bulunan Özsar Steak House’de gerçekleştirilen programa; Saadet Partisi Milletvekili aday adaylarından Recep Sarıdoğan, Aladdin Çakmak ve Fatih Polat, Kocaeli Taşköprülüler Dernek Başkanı Yasin Sönmez, İzmit Taşköprülüler Dernek Başkanı adına Salih Işık, Derince Taşköprülüler Dernek Başkanı Mustafa Ölmeztürk, Körfez Taşköprülüler Dernek Başkanı Mustafa Güncan, Çınarlı Sosyal Yardımlaşma Dernek Başkanı İbrahim Karnı Açık, Gebze Taşköprülüler Dernek Başkanı Ali Osman Kırcan ve davetliler katıldı.

 

“TEMSİL EDİLME ADINA ZAYIFIZ”

Yemeğin ardından sözü alan SP Milletvekili adayı Recep Sarıdoğan, “Herkes kendi kimliği ile ilgili pek çok kültürü oluşturmaktadır. Bizler bir araya gelip temsil edilme adına zayıfız. Artık bizim de bu bölgelerde halkımızı temsil ederek sorunları kendi elimizle çözebilmek en kolay hakkımız. Toplumun kabul ettiği 46 yıllık geçmişiyle hizmete girmiş siyasi hareketin temsilcileriyiz” dedi.

 

“ÇOK CİDDİ SORUNLARIMIZ VAR”

Ardından konuşan milletvekili adayları Alâeddin Çakmak, “Son zamanların gündem maddesi arasında yer alan ve ilimizde yıllardır faaliyet gösteren bitpazarının bir anda ben yaptım olduya getirildiği böyle bir durumun içerisindeyiz” dedi. Fatih Polat ise  “1 Kasım seçimlerinde tekrardan aday oldum. Çok ciddi sorunlarımız var. Bir işe başlarken doğru adım atılmazsa o yolda asla başarılı olunmaz. Toplumumuzun kavga ortamından yorulduğunu herkes görmektedir. Sağduyulu, şefkatli insanların devlet dairelerinde söz hakkı olması gerekir. Bizler milletimizin sesini dinlenmesini istiyoruz. Milletimizin çözülemeyecek tek bir sorunu yok” şeklinde konuştu.

 

“MANAV BİR ADAY OLARAK KARŞINIZA ÇIKTIM”

1’nci sıra milletvekili adayı Nurettin Çelik ise özetle şunları kaydetti: “İşte sizden biri olarak yani Manav bir aday olarak karşınıza çıktım. Kocaelili bir kitleyle önümüzdeki süreçte siyaseten varoluşun başlangıcı olarak büyük bir çalışma yürüteceğiz. Bundan sonraki süreçte alınacak olan sonuçlar bizim açımızdan çok büyük önem arz etmektedir. Önümüzdeki süreçte bir siyasetin hem etnik kimliğimizle neler anlatabiliriz bunun mücadelesini hep birlikte vermiş olacağız” dedi.

 

“HEMŞEHRİ KARDEŞLERİM YANIMDA OLMASAYDI…”

 “Manav olarak hemşeri kardeşlerim arkamda olmasaydı bugün burada olmaya bilirdim. Siyaset uzun soluklu bir iştir. Basamakları yavaş yavaş çıkılmalıdır. Bizler bu dönemde yeni bir sorumluluğun adımını atmış bulunmaktayız. İçinde bulunduğumuz durumu anlayıp ona göre adımlar atmak zorundayız”

 

PARTİMİZİ OYU ÖNEMLİ

3 ay önce büyük bir seçimden çıkmış olduğumuzu ifade eden Çelik, “Ülkemizdeki tablo malum. Bizi sıkıntıya sokan en büyük sorun terör olaylarıdır ve bizler böyle bir süreçte seçime girdik. 550 vekil seçtik 4 siyasi partiyi meclise yolladık. 550 vekil bir işe yaramıyor. Bunun için ufak bir kıvılcım gerekli. Belki SP’nin 20 vekilli olsaydı daha farklı olacaktı. Partimizin aldığı yüzde 2 oy büyük önem arz etmiş oluyor. Bu yolda yürürken atılan adımın nereye gittiğini bilerek hareket etmeliyiz. Bizler oyumuzu Kocaeli’de kullanıyoruz. Artık oyumuz bir anlam ifade etmeli. Bizi ‘1-2’nci sıraya koymuyorlar Bu partiler’ derken mecliste grubu olan partileri kastediyoruz” dedi.

 

“30 BİN OYA İHTİYACIMIZ VAR

Sözlerine devam eden Çelik, “Önümüzdeki süreçte yerli seçmenlerin manav kardeşlerinin söz sahibi olup olamadığı bir seçim olmuş olacak. Kocaeli’de gücümüzü göreceğiz. Kocaeli’de11 tane milletvekili var. Bunlardan 6 tanesini iktidar, 3 tanesi CHP, 1 tanesi. MHP ve maalesef 1 tanesini de HDP’den çıktı. Oysa HDP’nin yerine biz vekil çıkartmalıydık. Şuanda Türkiye’de ilk defa Kocaeli’den başlamak şartıyla bir prosedüre girmiş bulunmaktayız. 2014 yılında yapılan seçimlerde Büyükşehirde 552 bin oy aldık. 7 Haziran seçimlerinde ise 53 bin HDP ise 72 bin oy aldı. Bizim 30 bin oya ihtiyacımız var.” dedi.

 

MANAV’IN PARTİSİ DEĞİL ADAYI VARDIR

Çelik konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Geçen seçimlerde yüzde 30 kaçak oy çıktı. Manav kardeşlerimiz için önümüzdeki seçimleri fırsat olarak görüyoruz.  HDP’yi saf dışı bırakacağız. Siyasi partilerin dikkate alacağı etnik gurupların varlığını Kocaeli’de hissettireceğiz. Bu seçimlerde 77 bin oyun üstüne çıkınca Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapacağız. Bu bir ilk olacak ve  Kocaeli’de manavların varlığını ve gücünü hissettireceğiz. Manavım diyen herkesin partisi yok, adayı vardır bu böyle bilinmelidir. Bizler yüzde 10 barajı kanunla kalkmış olsun isterdik. Fakat böyle bir imkânımız yok.  Ama Türkiye’de barajlar kalkacak. Bunu başarırsak son barajlı seçime girmiş olacağız” dedi.

 

“KARDEŞİNİZİ YARI YOLDA BIRAKMAYIN”

Genel seçimlerde Gebze’de 9 bin oy aldıklarını vurgulayan Çelik, “ Şayet 80-90 bin oy alır da barajı delersek, mecliste yüzde yüz temsil edilme hakkımız oluşmuş olacak. Bu yol çok uzun bir yol. Biz bu yola çıktık. Şu kardeşinizi yarı yolda bırakmayın bu ilke birlikte imza atalım. 2015 genel seçimlerinde Gebze’den 9 bin oy aldık. Buradaki esas mesele yerli kitle olarak yola çıkıldığı takdirde kardeşlik hukukumuzun sandığa yansıdığı bir seçim olmuş olacaktır. Eminim benim yerimde siz olsaydınız, bu şekilde yapardınız” dedi.

 

MANAV GÜCÜNÜ GÖSTERELİM

Çelik sözlerin şöyle tamamladı: “Sonuç olarak SP barajı geçmese bile bir vekil çıkarması için 80 bin oy gerekiyor. Manav hemşerilerimizin desteğiyle biz bu oyu alırsak, bir ilki başaracağız. Bu Türkiye’ye örnek olacak. Aldığımız oyla Anayasa Mahkemesine gideceğiz. Şayet bunu başarırsak emsal olacak. Bu tüm partilerin kapısını açacak. Bunu da kentimizden başlatmak istiyoruz. Birlik ve bütünlüğümüz önemli. Böylesi kutlu yürüyüşe var mısınız? Biz manav hemşerilerimize bunu anlatacağız. Kentimizde 250 bin manav var. Bunlarda 30 bini bize oy verse hedefimize ulaşırız. Oyunuz boşa gitmeyecek. Hep birlikte bu kentte bir ilik başaralım ve hep geri planda kalan bu kentin yerlileri olarak Manav gücünü gösterelim.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki