Mayıs Meclisini Keskin Yönetti

Mayıs Meclisini Keskin Yönetti
04 Mayıs 2016, Çarşamba - 15:51

Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci Ak Parti Gurup Toplantısı İçin Ankara’da Olduğundan Dolayı Mayıs Ayı İlk Meclis Başkanlık Görevini Orhan Keskin’e Devretti.  Çayırova Belediye Meclis Üyeleri Mayıs Meclisinde Herkes Başkan Demirciyi Beklerken Başkan Yardımcısı Orhan Keskin Sürprizi İle Karşılaştı.

CHP ÇAYIROVA YENİ GURUP SÖZCÜSÜ HALİS KOÇ OLDU

CHP Çayırova meclis yeni gurup sözcüsü Halis Koç Mayıs Ayı meclisinde açılış konuşmasını gerçekleştirdi; Değerli Başkan, Değerli meclis üyeleri, Kurum Amirleri, Değerli Basın Mensupları ve çok değerli Çayırovalılar  ; Hepinizi grubun adına sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Koç, Öncelikle grup arkadaşlarım ve partim bu dönem grup sözcülüğü görevini bana verdikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ana muhalefet meclis üyeleri olarak, Çayırova halkının yararına olabilecek her türlü projeye destek olacağımızı, haklarınızın gasp edilmesi durumunda ise karşı duruş sergileyeceğimizi ve bizi her zaman yanlarında bulabileceklerinin buradan sözünü veriyoruz. Arkadaşlar bu gece Miraç kandilidir. Bu vesile ile yükü sevgi, özü saygı, gücü barış, süsü hoşgörü olan mübarek Miraç kandilinizi kutluyorum. Yine öncelikle canlarını hiç tereddüt etmeden feda eden aziz şehitlerimize, terörden suçsuz, günahsız ölen masum insanlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Bu acıların ve bu şehitlerin artık son bulmasını, ülkemizin içine sürüklendiği bu kaos ortamından bir an önce çıkmasını temenni ediyorum. Arkadaşlar Meclis üyemiz Adem Kılıç arkadaşımız partimizden istifa ederek görevini bağımsız olarak devam edeceğini beyan etmiştir. Kendisine hayırlı olsun diyorum, görevinde grubun adına başarılar diliyorum.   Öncelikle Çayırova’nın ulaşım ile ilgili bir sorununu dile getireyim. Değerli arkadaşlar Çayırova’ya yeni alınan otobüslerden bildiğim kadarıyla 8 otobüs verilmesine rağmen insanlarımız hala ana arterlerde önceki gibi 20-25 dakika araba beklemektedirler. Bunun sebebi de gelen otobüslerin ara sokaklara verilmesidir, işi acele olan insanlar ana arterlere çıkmaktadırlar bu durumu tekrar gözden geçirmenizi bekliyorum. Geçtiğimiz ay içerisinde Meclis Başkanının yeni anayasa da laiklik çıkarılmalıdır, sözleri ile demokrasiye, eşitliğe ve bir arada yaşama kültürüne nasıl baktığının göstergesidir.

‘Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir.’ Ve tarih yolculuğuna sonsuza dek devam edecektir. Arkadaşlar geçtiğimiz günlerde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladık. Ulu önderimiz Atatürk tarafından çocuklarımıza armağan edilen dünyada sadece ülkemizde kutlanan tek çocuk bayramıdır. 23 Nisanda çelenk töreni 5 dakikada İlçe Milli Eğitim Müdürü nezaretinde yapıldı. Merkezi hükümetin aldığı karar doğrultusunda törende ne İlçe Mülki Amiri Kaymakam ne de Çayırova Belediye Başkanı vardı. Değerli arkadaşlar her türlü yasaklara rağmen CHP natif çelenk töreni yaptı ve gün boyunca çocuk programlarıyla çocukların bayramlarını kutladı.

CHP HALİS KOÇ, UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ

SLOGANIMIZ… 23 Nisanlarda, 19 Mayıslarda, 29 Ekimleri de UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ. Yine 1 Mayısta dünyada ve ülkemizde emekçilerin birlik, dayanışma ve mücadele gününü kutladık. Değerli arkadaşlar en kutsal kazanç alın teri ile kazanılan helal kazançtır. 1 Mayısta helal kazanç üzerine kurulmuş en önemli işçi bayramıdır. Tüm emekçilerimizin bu özel günün kutluyorum.

Emek bayramı dolayısıyla hakları gasp edilen kölelik sistemi de denilen taşeron işçilerinin sorunlarına da değinmeden geçemeyeceğim. Ak Parti hükümeti seçim vaatlerinde açık ve net gevelemeden tüm taşeron işçilerine eşit haklarla kadro sözü verdi. Peki sonuç ne oldu iki yıl önce sendika hakkı verdik dediler Başbakanımız her gün televizyon ekranlarında deklere etti. Çayırova Belediyelerinde 400-450 taşeron işçi çalışıyor. Soruyorum size bunlardan kaçı sendikalı ?

CHP HALİS KOÇ, EMEKÇİNİN HAKKI TAM VERİLSİN

Yine seçim vaatlerinde taşeron işçilerine kadro diye kamuoyuna açıklama yaptılar. Peki ne çıktı ? Özel sözleşmeli personel diyene olduğu belirsiz bir statü. Yine 3 yılda bir sözleşme yenilenecek deniliyor. Peki soruyorum sizlere, Bu işçi, işverenin üzerinde yaşattığı işten çıkarılma korkusunu nasıl aşacak ? Aynı işi yaptığı kadrolu işçi arkadaşlarının sosyal haklarını ve ücretini verecek misiniz? Sözleşmeye geçen işçi kazanılmış önceki haklarından vazgeçecek yani mevcut kazanılmış ikramiyelerini alamayacak. Yine kamu işlerine yılda 52 günlük ikramiye verilmektedir. Soruyorum sizlere, Madem Başbakanın söz verdiği gibi kadro veriyorsunuz, bu işçilerimizi de ikramiye verecek misiniz? Arkadaşlar genel seçimlerde sırf  oylarını arttırmak için taşeron işçilerine kadro sözü, içi boş bir balon çıktı. Koç, Buradan sesleniyorum bu kardeşlerimizin duygularıyla, umutlarıyla oynamayalım, söylediklerinize önce kendiniz inanın diyorumdedi.

CHP HALİS KOÇ, HÜNKAR ÇAYIRINA DOKUNMAYIN

Arkadaşlar Körfez geçiş köprüsüne Osman Gazi ismini verirken ecdadımıza sahip çıkıyoruz diyenler, İstanbul’un Fatih’i, Fatih Sultan Mehmet’in otağının bulunduğu Hünkar Çayırı gibi tarihi, kültürel ve yeşil bir alanı sadece rant için yok ediliyor ve satılmak isteniyor. Tarihimizin talan olmasına tüm kesimlerin duyarlı olmasını ve seslerini yükseltmelerini istiyoruz dedi. Mayıs ayı meclisinde yaptığı konuşmada CHP gurup sözcüsü Halis Koç son zamanda Çayırova belediyesi hakkında sosyal medyada yapılan iddialar hakkında niye sessiz kalıyorsunuz en kısa zamanda kamuoyuna bir açıklama bekliyoruz dedi.

MUHALEFET SORDU BAŞKAN KESKİN CEVAPLADI

Çayırova Belediye Meclisi'nde Mayıs ayı toplantısı olağan ilk oturumu Meclis 1'nci Başkanvekili Orhan Keskin'in başkanlığında gerçekleşti. Gündemin en önemli konularından biri olan Akse, Emek, Özgürlük, Atatürk, Çayırova, Yenimahalle ve İnönü Mahallelerinde 1/1000 ölçekli revizyon planı bir sonraki meclis toplantısına ertelendi. Özelikle Halkının Merakla Beklediği Çayırova ve Yenimahalle'de kat artışı olup olmayacağı merak konusu oldu.

SP. UÇAR, KAZANAN ÇAYIROVA OLSUN

Bu esnada söz alan Saadet Partili Meclis Üyesi Ali Uçar özellikle Yenimahalle ve Çayırova Mahallelerinde vatandaşın kat artışına ilişkin beklentilerinin olduğunu, yerel seçim döneminde Başkan Şevki Demirci'nin bu bölgede kat artışına izin verileceğine dair propaganda yaptığına ilişkin duyumlar aldıklarını kaydedip, "Bu plan ilçemizde imar sorunlarının çözülmesi için önemli bir fırsattır ve iyi değerlendirilmelidir. Bu konuşmamız uyarı veya eleştiri mahiyetinde değil. Kimle ne tür lobi yapılıyorsa yapılsın ancak özellikle kat artışına ilişkin sorunlar çözülsün" dedi. SP. Meclis üyesi Ali Uçarda aynı konuya değinerek bazı karanlık güçler son zamanda çıkan iddiaların arkasında SP’liler var diye dedikodular kulağımıza geliyor dedi. Uçar, meclisten Çayırova halkına sesleniyorum Saadet Partisi olarak bizim bu yaşanan iddialar ile yakından ve uzaktan hiçbir ilgimiz yoktur belgesiz, dedikodu, söylemleri yapanları Allaha havale ediyorum dedi. Çayırova belediye başkanı Sayın Şevki Demircini en kısa zamanda açıklama yapmasını doğru buluyorum dedi. Başkan Keskin, cevap olarak Başkanımız Sayın Şevki Demirci yakında kamuoyu açıklaması yapacaktır dedi.

BAŞKAN KESKİN, ÇAYIROVANIN GELECEĞİNİ PLANLIYORUZ

Çayırova Belediye Meclisi'ne başkanlık eden Orhan Keskin ise sıfırdan bir plan yapılmadığına işaret ederek sözü edilen kat artışının zaten nüfus yoğunluğu olan bölgede beraberinde yeni sorunları getireceğini, okul başta olmak üzere vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanacağı sosyal alanlarda yetersizlik yaşanabileceğini belirtip, "Belediye başkanımız bu konuda aşırı baskı yapıyor ancak bir takım veriler var" diye konuştu. 

ÇAYIROVA BELEDİYE MECLİSİ MAYIS OTURUMUNDA İLKLER YAŞANDI

Murat Küçük ve Filiz Ayyıldız’ın ilk kez katiplik görevi yaptığı Mayıs Meclis Toplantısı’nda CHP’den istifa eden Adem Küçük Bağımsız Meclis Üyesi yazılı kendine ayrılan yer de oturdu.

Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’nin Ankara’da olması nedeniyle katılmadığı toplantının ilk günde maddesi Japon doktor Atsushi Miyazaki parkının isminin Hayme Ana Parkı olarak değiştirilmesine ilişkin oldu. İsminin söylenmesi zorluğu nedeniyle bu isim değişikliğine gidildiğini belirten Başkan Vekili Orhan Keskin, “Kendisi Türk dostu yardımsever bir zattır. Ancak isminin telafuz zorluğu nedeniyle böyle bir isim değişikliği gereksinimi hissedilmiştir. Dedi. Parkın isminin değiştirilmesi oy birliği ile kabul edildi.

İLK MAYIS AYI MECLİSİ SAKIN GEÇTİ

Çayırova Belediye Meclisi'nin toplantısında en çok tartışılan konulardan bir diğeri ise Cumhuriyet Mahallesi'ndeki Hilmi Üsteler Parkı içinde, Kocaeli Büyükşehir ve Çayırova Belediyeleri işbirliğinde yapılacak kültür merkezi oldu. Komisyona havale edilmeden, direk Meclis'te onaylanması istenen önergeye gerek CHP gerekse SP'den usul uyarısı geldi. CHP'li Abdülkadir Honca kültür merkezine karşı olmadıklarını ancak yeşil alan üzerinde yapılmasını yanlış bulduklarını belirtti. Saadet Partili Ali Uçar ise konunun komisyona gönderilmeden Meclis onayına sunulmasının Çayırova Belediye Meclisi'nin saygınlığını zedelediğini belirtip tersine bir işleyişin hayata geçirildiğini kaydetti. Uçar, "Bu durumda Meclis'e gerek yok, gerekli çalışmaları yapıp bizi de açılışa çağırın. Madem acelesi vardı, niye bir ay önce gelmedi.  Şimdi bu önergeye hayır desek belki vatandaşın aleyhine bir tutum almış olacağız. Evet desek bilmediğimiz şeyi onaylayacağız, bu da vatandaş aleyhine" dedi. Oylama esnasında CHP kabul oyu verirken Saadet Partisi grubu ayrıntılı bilgi sahibi olmadıkları gerekçesiyle çekimser kaldı, Meclis'te bu gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

MAYIS AYI 2’Cİ MECLİSİ GERÇEKLEŞECEK

Çayırova belediye Mayıs ayı 2’ci meclisi 10 Mayıs 2016 Salı günü Saat 15.00 oy birliği ile kabul edildi. Mayıs ayı ilk meclisini vatandaşlar takip ettiler. CHP Çayırova kadın kolları başkanı Suna Çınar ve yöneticileri mecliste yerlerini alarak takip ettiler. 


 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki