Mecliste yerli otoya maketli eleştiri

11 Şubat 2016, Perşembe - 13:16

Türkiye’nin yerli otosu olarak ortaya çıkartılan Saab’la ilgili tartışmada CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a, iflas eden bir markaya neden 40 milyon Euro ödendiğini bir kez daha sordu..

TBMM Genel Kurulu, Ar-Ge yasa tasarısı görüşmelerine başladı. Tasarının geneli üzerine yapılan görüşmelere Yerli Oto tartışması damgasını vurdu.. Daha önce yerli oto hakkında soru önergesi veren ve sonrasında TBMM Sanayi Komisyonunda konuyla ilgili Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a sorularını yineleyen Tahsin Tarhan, bir kez daha konuyu gündeme getirdi. Genel Kurul’da kürsüye çıkan Tahsin Tarhan, yerli oto diye sunulan Saab’la ilgili verdiği soru önergelerine yanıt alamadığını hatırlattı.. 

“İKİ ESKİ BAKAN SAAB’I KAPIDAN SOKMADI”

Konuşmasına, “Milletvekillerimin huzurunda size soruyorum: Sayın Bakanım, Çin malı, başarısız olmuş, hurdaya çıkmış bir platforma 40 milyon Euro verilir mi?” diye başlayan Tahsin Tarhan, AKP Hükümetinin önceki iki bakanının SAAB’I kapısından sokmadığını ifade etti, “Hükümetin önceki 2 bakanının Bakanlığın kapısından sokmadığı Saab'ta nasıl bir değişiklik oldu da kıymetli oldu? Neye göre teklif aldınız? Bilirkişiler kimlerdi? Başka firmalardan teklif aldınız mı? İhale yapıldı mı? Yerli araç üretimi için pazar araştırması yapıldı mı? Yatırım ve işletme sermayesi hesaplandı mı? Dünyada devlet olarak otomobil üretimi yapan kaç ülke var?” diye konuştu.

“BİR YILDA SADECE İKİ ADET SATILDI”

Tahsin Tarhan, sahici Saab'ın kendisi 2000-2010 yılları arasında yalnızca toplam 677 adet sattığını kaydettiği konuşmasında, 2010 satışının sadece 2 adet olduğunun altını çizdi. Nasıl bir protokolün altına imza atıldığını soran Tarhan, “Saab gibi batık bir marka platformunun fikri mülkiyetine 120 milyon lira nasıl verildi. 120 milyon liraya Türkiye'de 12 tane fabrika kurabilirsiniz. Sayın Bakanım, size soruyoruz, yanıt alamıyoruz, anlatıyoruz, ama bir türlü bize cevap vermiyorsunuz ve bizi tatmin etmiyorsunuz. Ve bize kısaca şu cevabı veriyorsunuz: Millî otomobile karşı mısınız? Hayır, karşı değiliz ama biz iddia ediyoruz, Çin malı bir hurdaya 40 milyon euro yani 120 milyon TL verilmez.” Dedi.

 ÜRSÜDE MAKETLE ANLATTI

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, konuşmasının sonraki bölümünde TBMM kürsüsüne araba maketi çıkardı, yerli oto gerçeğini bir de öyle anlattı. Yerli oto projesinin gerçekleştirilmesinin imkansız olduğunun altını çizen Tarhan şöyle devam etti: “Bu platform benzinli araçlara göre, eski bir model. Eğer siz bu platformdan bir araç yapacaksanız, çalıştım, fotokopi olan, böyle neye benzediği belli olmayan bir araç ortaya çıkarırsınız. Çünkü, sizin basın açıklamalarınızda görüyorum. Siz diyorsunuz ki "Biz elektrikli, bataryalı araç üreteceğiz." Bu platformdan elektrikli, bataryalı araç çıkmaz, çıkmaz. Çünkü, bu platformu değiştiremezsiniz.

Sevgili milletvekilleri, bir santim boyutunda oynayamazsınız, bir santim. Rengini değiştirirsiniz, dört kapısını üç kapıya düşürebilirsiniz, deri koltuk yapabilirsiniz, değişiklik yaparsınız ama boyutunu değiştiremezsiniz. Onun için, bu platformdan elektrikli, bataryalı araç çıkmaz. Çünkü, uluslararası, teknolojisi gelişmiş bütün otomobil firmaları denedi, başarısız oldu. Buna Mercedes dâhil. Bu platformlardan elektrikli araç çıkmadı. Sadece BMW'nin 3i serisi başarılı oldu. O da platformunu değiştirerek başarılı oldu. Eğer siz, "Bu platformdan biz bataryalı araç çıkaracağız." diyorsanız, size göstereyim, aynen şöyle bir şey çıkar. Yani iki santim arkadan, dört santim önden, ortaya böyle bir şey çıkar. Yani kasayı değiştirirsiniz, ortaya böyle bir araç çıkar.”

 “BEN DE YERLİ OTO YAPTIM”

TBMM kürsüsünden Bakan Fikri Işık’a seslenen Tahsin Tarhan, Cumhuriyet Halk Partisi’nin milli otomobile karşı olmadığını söyledi. Türkiye’nin otomobilde başarılı olduğunu kaydeden Tarhan, “Zaten yüzde 85'i yerli otomobilimiz var ama siz ısrar ediyorsanız ben size söyleyeyim: Sizin istediğiniz otomobili ben yirmi yıl önce yaptım, Anadol taksileri kestim, kamyonete çevirdim... Alın bu da yerli otomobil. Bugün Ford Cargo yapıyor, otomobilin yüzde 80'ini, yüzde 85'ini yerli olarak üretiyor. Bunun adını da yerli koyabilirsiniz ama Sayın Bakanım sizin düşündünüz gibi bu platformdan yerli oto çıkmaz. Biz halkın parasını boşa harcamanızı istemiyoruz” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki