Memurlar emekliliğe zorlanamayacak

11 Mart 2015, Çarşamba - 00:45

Tüm Bel-Sen Şubesi, belediyelerde çalışan memurların 65 yaşından önce emekliye zorlanamayacağıyla ilgili hukuk zaferi kazandı. Karara göre belediyeler, 65 yaşında emekli olmak istemeyen hiçbir memuru emekli olmaya yönlendiremeyecek veya zorlayamayacak.

Tüm Bel-Sen Kocaeli Şubesi, tüm Türkiye’ye örnek teşkil edecek davalar kazandı. Şube, Kocaeli 1’nci İdare Mahkemesi’ne açtığı ve Danıştay 11’nci dairesi tarafından onaylanan karara göre, belediye bünyesinde çalışan memurları emekliliğe zorlamayacak. Belediyelerin 65 yaşından önce emekliliğe yönlendirdiği veya zorladığı her faaliyet mahkeme kararı ile ‘suç’ sayılmış olacak. Şube’nin Çayırova Belediyesi özelinde açtığı davanın sonucu tüm Türkiye için örnek teşkil edecek.


2’NCİ ZAFER
Tüm Bel-Sen Kocaeli Şubesi’ni kazandığı ikinci hukuk zaferi ise sözleşmeli memurları ilgilendiren Sosyal Denge Sözleşmesiyle ilgili oldu. Şube’nin Büyükşehir Belediyesi aleyhine açtığı ve Kocaeli 1’nci İdare Mahkemesi’nin hükmüne göre, denge sözleşmesinde yetkiliyi belediyelere veren toplu iş sözleşmesi maddeleri iptal edildi. AKP’ye yakın Memur-Sen Konfederasyo’nun belediye ile imzaladığı ve Sosyal Denge Sözleşmesi’nde yetkiyi belediyelere veren hükmün iptal edilmesini içeren bu ikinci kararda tüm Türkiye için emsal niteliği taşıyor.


RAHATA ERMİŞTİR
Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Tüm-Bel’sen Şube Başkanı Erdal Karakuş ise kazanılan iki hukuk zaferini ‘Memurlar rahata ermiştir’ sözleriyle değerlendirdi. Karakuş açıklamasında şöyle dedi: Başta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İSU Genel Müdürlüğü, İzmit Belediyesi olmak üzere Kocaeli’mizin ve ülkemizin tüm Belediyelerinde mağdur olan yüz binlerce memur hukuk zaferlerimiz ile artık rahata ermiştir” 


 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki