Mimarlar Odası’ndan kadınlara seminer

Mimarlar Odası’ndan kadınlara seminer
09 Mart 2016, Çarşamba - 12:56

Mimarlar Odası 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü kapsamında üyelerine “Toplumsal Cinsiyet ve Kadın” temalı bir seminer gerçekleştirdi

 

Mimarlar Odası Şubesi Taş Bina’da gerçekleşen seminere Mimarlar Odası Şube Başkanı Prof. Dr. Kamuran Öztekin ve oda üyeleri katılım gösterdi. Seminerde “Toplumsal Cinsiyet, Kadın ve Görünmezlik” konusunda Doç. Dr. Ayla Ergin, “Toplumsal Cinsiyet ve Kadınların İnsan Hakları” konusunda ise konuşmacı Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Gökalp Kutlu oldu.

 

GERİCİ POLİTİKA

Programda konuşma yapan Mimarlar Odası Şube Başkanı Prof. Dr. Kamuran Öztekin, “Bugün geçmiştekine göre giderek artan oranda kız çocuklarının okutulmamasına, çocuk gelinlerin ve kadın cinayetlerinin artarak devam etmesine, iş yaşamında kadın istihdamının engellenmesine olanak sağlayan her türlü düşünce ve yapının artan gerici politikalarla birlikte ülkemizin her noktasına yayıldı, kadını kuşatmaya devam ettiği bir süreci yaşıyoruz. Kadınları kuşatan ve sorunlarını ağırlaştıran bu koşulları ortadan kaldırmak için 8 Mart’ı simgesel olarak gündemde tutarak mücadeleyi sürdürmek, her zamankinden daha çok önem taşıyor. Yaşadığımız bunca olumsuzluklara rağmen tüm emekçi kadınlarımızın “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlu olsun, kadınlar toplumun her alanında başarılarını devam ettirerek bu güçlükleri bir arada durarak yenecektir” açıklamasında bulundu.

 

GERİ PLANDA

Toplumsal Cinsiyet, Kadın ve Görünmezlik başlığı adı altında konuşma yapan Ayla Ergin, kadının tarihsel süreçte ortaya çıkışı, gelişimi, erkeğin karşısında sosyolojik, psikolojik ve bireysel durumları hakkında bilgiler verdi. Kadın kelimesinin TDK’da yapılan tanımlamaları ve bu tanımlamaların geldiği manaların kadını ikinci sınıf duruma ittiğini dile getirdi. Özellikle ülkemizde gelenek ve göreneklerin erkeğin her yaptığını savunan bir yapıda olması ancak kadının her davranışının “sen kadınsın” böyle olur mu diye cevaplar aldığına dikkat çeken Ergin, ”Atasözlerimizde bile erkek üstün olarak görülmektedir. Buna örnek birçok söz bulunuyor. Mesela en meşhuru elinin hamuruyla erkek işine karışma. Yani bu görüşler yeni oluşmuş kalıplar değil çok eski zamanların etkilerini bize göstermektedir.  Kadın genel olarak tarihte çok uzun zamandır erkek karşısında geri planda bulunuyor” şeklinde konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki