Minibüsçüler hakkını Ankara’da arayacak

13 Ocak 2016, Çarşamba - 11:28

65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz taşınmasıyla ilgili otobüsçü esnafına aylık 750 lira ödenmesi kararını beğenmeyen Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası, 19 Ocak’ta Ankara’da yapılacak AKP Gurup Toplantısı’na katılarak ücretin yükseltilmesini isteyecek

65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz taşınmasıyla ilgili otobüsçü esnafına aylık 750 lira ödenmesi kararını beğenmeyen Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası, 19 Ocak’ta Ankara’da yapılacak AKP Gurup Toplantısı’na katılarak ücretin yükseltilmesini isteyecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın aldığı karar sonrasında, 65 yaş üstü yolcuların ücretsiz taşınmasına karar verilmişti. Otobüs ve minibüsçü esnafına bu taşıma nedeniyle ayda 750 TL yatırılacağı ise Resmi Gazete’de geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Alınan bu karar sonrası Bakanlık, Kocaeli’deki 2 bin 200 otobüsçü esnafına Büyükşehir Belediyesi üzerinden aylık 750 liralık bir ödeme yapacak. Alınan kararı değerlendiren Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt ise beklentilerinin yerine gelmediğini belirterek hala Karamürsel, Gebze, Akmeşe gibi uzak yerlerde taşımacılık yapan esnafın mağdur edildiğini söylemişti.

BEKLENTİ KARŞILANMADI

Kurt açıklamasının devamında ise şunları belirtmişti: “Ödeme miktarı aylık 600 liradan 750 liraya çekildi. Bu sevindirici. Fakat bizim beklentilerimiz yerine gelmedi. Çünkü Karamürsel, Gebze, Akmeşe gibi uzak bölgelerde taşımacılık yapan esnafımız hala mağdur durumdadır. Bundan sonraki hedefimiz biniş üzerinden bir ödeme yapılmasını sağlamak. Bunun için çalışacağız.”

 TOPLANTIYA KATILACAKLAR

Minibüsçü esnafının mağduriyetini gidermek için çalışmalarına devam ettiklerini belirten Mustafa Kurt, “12 Ocak’ta Ankara’da bir toplantı yapacaktık ama bunu iptal ettik. Şimdi 19 Ocak’ta AKP Gurup Toplantısı’na katılmayı düşünüyoruz. Burada bazı görüşmeler yapacağız. İlgili bakanlarla görüşmek ve sorunumuzu anlatmak istiyoruz” diye konuştu.

 ZAM KONUŞULACAK

Mustafa Kurt ayrıca Perşembe günü yapılacak UKOME toplantısında da şehir içi taşımacılığına zam konusunun konuşulacağını da söyledi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Karayolları Bölge Şefliği ve Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası’nın katılımıyla yapılacak toplantıda şehir içi ulaşımına zam yapılıp yapılmayacağı, yapılırsa hangi oranda yapılacağı karara bağlanacak. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki