Minibüsçülerin ‘sigortası’ attı

02 Ocak 2016, Cumartesi - 14:27

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası yılın son gününde bir araya gelerek 15 kalemde maddi giderlerini bir kez daha hatırlatarak trafik sigortalarına gelen zamlara isyan etti.

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt ve odaya bağlı kooperatif üyeleri Kocaeli Ticaret Odası’nda bir araya gelerek 15 kalemde maddi giderlerini bir kez daha hatırlattı. Minibüsçüler nisan ayından itibaren ard arda trafik sigortalarına gelen zamlara isyan etti. 12 ilçeden kooperatif başkanları ile bir araya gelen Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, “Zorunlu trafik sigortasındaki yeni düzenlemeler arabacı esnafına zam olarak geri döndü. Trafik sigortalarında nisandan itibaren başlayan yeni dönem, primlerde ard arda gelen 8 zam ile birlikte tavan yapmasına neden oldu. Nisan ayı öncesinde bin 327 lira ödeyen arabacı esnafı trafik sigortasına kazasız ise 4 bin 332 lira kazalı ise 5 bin 700 lira ödeyecek” dedi.
 
TEKERİ DÖNDÜRMEK ZORUNDAYIZ
Açıklamasında Kurt, “2016 yılı, başta esnafımıza, Kocaeli halkımıza ve tüm İslam alemine hayırlar getirsin. Artan kar yağışı ile birlikte kötü şartlarda büyük bir kaza olmaması bizleri  sevindirdi. Tüm kooperatif başkanlarımız minibüslerini takipte. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Dünyanın en zor mesleğini icra ediyoruz. Çok riskli bir mesleğimiz var. İnsan taşıyoruz. Tekeri döndürmek zorundayız. Ciddi anlamda giderlerimizi var. Son aylarda sigortalarla ilgili yoğun şikâyetler var.  
 
YÜZDE 400’LERE VARAN ZAM
Zorunlu trafik sigortası yenileyenler büyük zamlarla karşılaşıyor. Üst üste yapılan düzenlemeler arabacı esnafına zam olarak geri döndü. Trafik sigortalarında nisandan itibaren başlayan yeni dönem, sigorta primlerine ard arda gelen 8 zam ile birlikte sigorta ücretlerinin tavan yapmasına neden oldu. Nisan ayı öncesinde bin 327 lira ödeyen arabacı esnafı trafik sigortasına kazasız ise 4 bin 332 lira kazalı ise 5 bin 700 lira ödeyecek. Yüzde 400’lere varan zam var.
 
ÇOK ZOR DURUMDAYIZ
Bizler Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan bir işçi kadar para kazanamaz olduk. Ben bir tane minibüsçü kardeşimin bu işten zengin olduğunu görmedim. Birileri biz sürekli zam istiyormuşuz diye sürekli eleştiriyor. Ben o eleştirenleri bir kez daha kamuoyuna karşı kınıyorum. Bu iş öyle ya da böyle yapılacak. Tekerimiz bir şekilde dönmeye devam ediyor. Yerden kaldırılıp, öpülüp alına koyulan ve karşılığı sadece emek olan tek şey ekmektir. Arabacı esnafı çok zor durumda” şeklinde konuştu. Toplantı basına kapalı şekilde devam etti.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki