Müdürlere Danıştay kararı!

27 Nisan 2015, Pazartesi - 11:03

 

Emniyet Teşkilatı’nda geçtiğimiz yıl terfi edilmesi gerekirken, kadro olmadığı gerekçesi ile terfi edilmeyen polis müdürü ve emniyet müdürleri, Danıştay’ın aldığı yürütmeyi durdurma kararı ile terfi ettirildi

Emniyet Teşkilatında, geçtiğimiz yıl ilginç bir uygulama yapılarak terfi süreleri dolduğu halde, Türkiye genelinde yaklaşık 2 bin polis müdürü ile amiri kadro olmadığı gerekçesiyle terfi ettirilmedi. Bu karardan Kocaeli’nde de terfi süresi gelen 10 emniyet müdürü ve 2 emniyet amiri etkilenerek terfi ettirilmedi.

DAVA AÇTILAR
Kocaeli Emniyet Müdürlüğünde her yıl Haziran ayında düzenlenmesi artık geleneksel hale gelen polis terfi töreni, geçtiğimiz yıl yapılmadı. Ayrıca terfi alan personel açıklamaları da geciktirildi. Bir üst rütbeye terfi etmeyi bekleyen personele kadro olmadığı gerekçe gösterildi. Türkiye genelinde terfi edemeyen 2 bin 220 polis, idare mahkemeleri ve Danıştay’a dava açtı. Kocaeli’nde de terfi bekleyen ancak alamayan emniyet müdür ve amirleri avukatları aracılığıyla dava açtı.

AŞIRI YIĞILMA
Terfi ettirilmeyen personelin avukatları aracılığı ile Danıştay 12. Daire’ye açılan davalarda, polis müdürü ve amirleri kazanılmış tüm özlük haklarını geri istedi. Görülen davalarda Başbakanlık kurumunun savunmasında personel sayısının çok fazla olduğu, ihtiyaç duyulmayan rütbelerde aşırı yığılmaların bulunduğu belirtildi. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü bozulan personel piramidinin hizmet gereklerine uygun hale getirilmesi amacıyla bir kısım personelin terfi ettirilmediğini aktardı.

SOMUT BİLGİ VE BELGE YOK
Danıştay 12. Dairesi Başbakanlığın savunmasını yetersiz buldu. Ayrıca hangi rütbedeki kaç personele ihtiyaç olunduğu, ne kadar personel fazlalığı bulunduğu, bu ihtiyaç ve fazlalığın nasıl hesaplandığı, personel fazlalığının giderilmesi için ne gibi planlama ve çalışmalar yapıldığı somut bilgi ve belgelerle ortaya konulmadığını belirtti. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü’nün savunmasında yer alan personel piramidi açıklamasını da açıklığa kavuşmasını istedi.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERDİ
Danıştay 12. Dairesi vermiş olduğu kararda, davacı emniyet müdürlerinin bir üst rütbeye terfi ettirilmemesine kıdem ve liyakat bakımından hukuka ve mevzuat uyarlılık bulamadı. Danıştay “İkinci sınıf emniyet müdürlerinin birinci sınıfa terfi ettirildiğinden ve ikinci sınıf kadrolarının boşaldığından, kadro yokluğundan bahsetmek mümkün değildir” kanaatine vardı Böylece emniyet müdürleri ve emniyet amirleri bir üst rütbeye terfi ettirilmemesine ilişkin 2014 yılı Yüksek Değerlendirme Kurulu Kararı yürütmeyi durdurma kararı verildi.

MÜDÜRLER TERFİ ETTİ
Türkiye genelinde terfi ettirilmeyen 653 3. sınıf emniyet müdürü, 808 4. Sınıf emniyet müdürü ve 759 emniyet amirinden Danıştay’a dava açanların çoğunluğu alınan yürütmeyi durdurma kararıyla bu ay içerisinde bir üst rütbeye terfi ettirildi. İlimizde de bir üst rütbeye terfi ettirilmeyen 12 emniyet müdürü ve amiri terfi etti. Geçtiğimiz günlerde Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde yaşanan terfilerin de; Danıştay’ın terfi krizini kısmen çözmesinin sonucu olduğu ortaya çıktı.

TERFİ EDEN MÜDÜRLER
Danıştayın verdiği karar sonrası Bilindiği üzere 2. Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne terfi eden Cabir Yeşiltaş ve Zeynettin Sağlam rütbe gereği Emniyet Müdür Yardımcılığı görevine getirildi. Öte yandan 3. Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne terfi eden Uğur Eldemir Havaalanı Şube Müdürlüğü’ne, Ercan Özcan Hassas Bölge Şube Müdürlüğü’ne, Turan ŞahinSilah Ruhsat Şube Müdürlüğü’ne Hakan Yağmur Personel Şube Müdürlüğü emrindeki görevlerine getirildi. Emniyet amirliğinden 4. Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne terfi eden Yusuf Kün Derince İlçe Emniyet Müdür Yardımcılığı’na ve Necmi Uçar ise Deniz Polisi Şube Müdürlüğü görevlerine getirildi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki