Mühendisler Gebze’yi masaya yatırıyor!

15 Nisan 2015, Çarşamba - 16:15

 

Makine Mühendisleri 16 Nisan tarihinde Gebze’yi masaya yatırıyor. “Emek, çevre ve kentleşme” başlıkları altında yapılacak olan program sabah saat 09.30’da başlayacak ve 17.30’a kadar devam edecek.

Toplantının amacı ile ilgili olarak yapılan açıklamada; “Gebze sanayi havzası (Çayırova, Gebze, Darıca, Dilovası ve Tuzla) küreselleşme süreci ile birlikte hızlı bir dönüşüm yaşamaktadır. Bölge 30-40 yıllık bir sürede üretken sermayenin farklı dönemlere has üretim biçimlerinin, tiplerinin ve mekansal kullanım biçimlerinin bir arada toplandığı özgün bir üretim üssü konumuna gelmiştir.” Denildi.

 

Açıklamada; “Türkiye ekonomisi açısından da üretimdeki ağırlığı nedeniyle son derece kritik bir yere sahip olan bölge, uluslararası iş bölümünde yaşanan dönüşümün ve üretim sürecinde yaşanan parçalanmanın izlerini tarih, mekan ve insan boyutuyla üzerinde taşımaktadır.  Bölgede sektörel çeşitlilik yanında, içe dönük sermaye birikim rejiminden dışa yönelik sermaye birikim rejimine geçişin yarattığı yapıyı görmek mümkündür. Bölge artan sanayileşmeye paralel olarak göç ve kentleşme sorunlarını da ağır bir biçimde yaşamaktadır. Bunun yanında sanayi yerleşmesinde yaşanan saçaklanmanın yarattığı mekânın fiziksel kullanımıyla bağlantılı problemler ile çevre ve insan sağlığı ile ilgili gündemler de ortadadır.  Yerleşim alanı hızla bir saçaklanma gösteren Gebze, uluslararası şirketlerin üretim birimleri ile beraber, onların kayıt içi ya da dışı faaliyet gösteren tedarikçilerini de bünyesinde taşımakta kent mekanı adeta sanayi fonksiyonlarının kademelendiği bir hiyerarşi üretmektedir. Bölgenin deniz, hava, demiryolu ve karayolu ulaşımı açısından bir kavşak noktasında olması, üniversite, araştırma merkezleri, hızla gündeme alınan nitelikli işgücünün talebine cevap vermeye aday toplu konut projeleri, göçle beslenen ucuz işgücü arzı, İstanbul’a yakınlık gibi pek çok unsur, bölgenin üretken sermaye açısından stratejik konumunu güçlendirmektedir. Bölgede Organize Sanayi Bölgeleri hızla çoğalmakta, devletin sanayi stratejileri açısından, kümelenme ve küresel değer zincirleri bağlamında çalışmalar yürütülmektedir. Bu bağlamda Gebze küresel rekabet açısından bir cazibe merkezi haline getirilmiştir. Ancak, AR-GE çalışmalarının yetersizliği firmaların rekabet gücünü kırmakta, nitelikli personel ihtiyacı bir sorun alanı olarak açığa çıkmakta, bağımlı firmalar üzerinde ana firmaların hakim konumu zaman zaman sıkıntı yaratmakta,  arazi fiyatlarındaki artış genişleme eğilimine giren firmalar açısından bir baskı unsuru olmaktadır. Küresel değer zincirinin farklı kademelerinde yer alan firmaların bu süreçte yaşadıkları deneyimler farklılıklar gösterebilmektedir. TMMOB Makine Mühendisleri Odası olarak, bu çerçevede Gebze sanayi havzasında yaşanan dönüşümün izlerini tüm boyutları ile ele almak, nitelikli işgücü ihtiyacı bağlamında mühendis emeğinin yerini, inovasyon çalışmalarının konumunu, artan arazi rantını, inşaat sektörünün sanayi sektörü üzerinde yarattığı basıncı, küresel rekabet ortamında yer alan ve değer zincirlerinin farklı kademelerinde yer alan firmaların farklılaşan sorunlarını temel alarak güncel sanayi politikalarını, bölgenin ve Türkiye’deki sanayi politikalarının geleceğini tartışmak amacındayız. “ denildi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki