Mursi’nin idam kararı protesto edildi

19 Mayıs 2015, Salı - 13:44

 

Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için alınan idam kararına Kocaelililer de tepki gösterdi. Memur Sen’e bağlı yaklaşık 50 kişi Sabri Yalım Parkı’nda bir araya gelerek kararı protesto etti.

Mısır’da bir mahkeme, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 2011 yılında İslamcı militanların bir cezaevinden firarında rol oynadığı iddiasıyla yargılandığı davada idam kararı vermişti. Sabri Yalım Parkı’nda toplanan 50 kişilik Memur-Sen üyesi Mısır’ın demokratik seçimlerle iktidara gelen ilk cumhurbaşkanı olan Mursi için verilen idam kararına tepki gösterdi. Memur-Sen Kocaeli İl Temsilcisi Mehmet Akkuş yaptığı basın açıklamasında verilen idam kararına ‘yazıklar olsun’ diye tepki gösterdi. Mursi’ye ve Mısır halkına karşı veriline haksız, hukuksuz kararları ve alçakça saldırıları, despotizmi, şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz diye sözlerine başlayan Akkuş, “İdam kararları Mısır’daki vahşetin tescilidir.

 

İYİLER KAZANACAK

Burada direnişe imza atanlar değil, darbeciler yargı önünde hesap vermelidir. Haklı olanları cezalar susturamaz. Buradan son kararı verecek Mısır Müftüsü’ne sesleniyorum. Kararı onaylarsan 800 bine aşkın üyemizle iki elimiz yakanda olacaktır” ifadelerini kullandı. Konuşmalarına devam eden Akkuş, “Mısır halkının izzetli duruşunu ve iradesini cezalar teslim alamaz. İspat edilmiş tek suç bulunmazken milletin seçtikleri yargılanamaz. Siyasi kararlarla özgür düşünce esir alınamaz. Baskı, dayatma, idam sehpaları dirinişi durduramaz. Zalimlere karşı iyiler kazanacak.

 

SİYONİZM’İN TETİKÇİSİ DARBECİLER

Siyonizm’in tetikçisi darbeciler, onuruna sahip çıkanları diz çöktürmeyecek. Mısır’a Ortadoğu’ya özgürlük direnişle gelecek” dedi. BM’yi eleştiren Akkuş, “Mısır’da darbe olmasaydı, Suriye’de devrim tamamlansaydı, azgın İsrail bu kadar rahat katliam yapamayacaktı. Ama BM darbeciye darbeci, diktatöre diktatör diyemediği gibi her defasında onların değirmenine su taşıdı. İki yüzlü davranışlarıyla BM bu coğrafyaya zarar verdi. Mısır halkının yanında durduğumuzu Memur-Sen olarak deklare ediyoruz” şeklinde konuştu


 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki