MÜSİAD’ın otomobil zirvesi

19 Ekim 2014, Pazar - 10:57

 

Müstakil Sanayici İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) geleneksel hale getirdiği Otomotiv Sektör Zirvesi 2014’ İzmit Ramada Plaza Otel’de yapıldı. Teknolojinin Yeşil Geleceği-Yerli Elektrikli Otomobil olarak belirlediği ana temasında üretilen Toyota’nın yerli elektrikli otomobil, bu organizasyonla Kocaeli işadamları ve kamuoyuna tanıtıldı.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Cengiz Arslan, MÜSİAD Kocaeli Şube Başkanı R. Bilal Şengün, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, TSE Proje Koordinatörü Dr. Murat Büyük, Derindere Motorlu Araçlar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol’un da Zaralarında bulunduğu çok sayıda davetli programda yer aldı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise mazereti sebebiyle programda bulunamadı.

OTOMOBİL ÜRETME HEDEFİ

MÜSİAD Kocaeli Şube Başkanı R. Bilal Şengün, Türkiye’nin bu alana yönelmesini stratejik açıdan da önemli bulduğunu dile getirdi. MÜSİAD Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Cengiz Arslan da “2023 hedeflerimizin arasında olan, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına gireceğimiz için kendi otomobilimizi kendimiz üretmeye karar verdik.” şeklinde görüş belirtti. MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, “Araba sevdamızı, otomobil sevdamızı ortaya koymak için MÜSİAD olarak önemli işlere imza atmayı hedefliyoruz.  Otomotiv sektörünün derinliğini istihdama da bakarak değerlendirebiliyoruz. Gelecekte, yerli uçak hayallerimizde var” dedi. Olpan, Kobani’de can ve mal kayıplarıyla sonuçlanan sürecin tasvip edilemeyeceğini söyledi, “Barış sürecini sekteye uğratacak davranışlara karşı tavrımızı oraya koyduk ve koymaya da devam edeceğiz” dedi.

GÜZELOĞLU: “KOCAELİ, ÜRETİMİN MERKEZİ”

AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, bir Müsiad üyesi olarak düzenlenen programdan gurur duyduğunu söyledi. Aygün, “Tarımdan üretilen yağları yerli otomotivde kullanmayı düşünüyoruz. Nadasa bırakılan 5,5 milyon hektar alandan bize 300 bin hektar alan gerekiyor. Biz inşallah bu konuda başarılı oluruz. Tarım Bakanımızı ikna edene kadar göbeğim çatladı. Hayırlı olsun’’diye konuştu. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli’nin Türkiye’nin üretim kalbi ve merkezi olduğunu hatırlattı, “Bu toplantı Kocaeli’nin 2023 yılında planlama ve ekonomik büyümesinde önemli bir yeri olacaktır. Otomotiv ile 2023’teki 500 milyar dolar hedefimize 75 milyar dolar katkı yapacaktır. Yerli bir markamızın olmaması asla kabul edilemez. 2023’e kadar bir marka ile dünya pazarında yerimizi alacağız” diye konuştu.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki