Müslümanlığı ciddiye alalım

03 Şubat 2015, Salı - 22:06

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi, İ.Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Düzenli’yi Gebze Kültür Merkezi’nde konuk etti.

Prof. Dr. Yaşar Düzenli: “Peygamberimizi ilk önce dikkate alanlar toplumun entelektüelleri olmuştur. Mümin olmak insanın kendisini ciddiye almasıyla doğru orantılıdır” dedi.

 

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin düzenlediği “İslam’da Düşünce ve Eylem Uyumu” konulu konferans Gebze Kültür Merkezi salonunda yapıldı. Açılış konuşmasını Gebze İMH Eğitim Komisyonu Başkanı Sedat Kotan’ın yaptığı konferansın bu ayki konuğu İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Düzenli oldu. Prof. Dr. Düzenli, “Bugün Müslümanların yaşadığı en önemli sorunlardan biri dinimizi ciddiye almamaktır” dedi.

BU DİN OYUN, OYUNCAK DEĞİLDİR

Yaşadığımız çağın hem bilgi, bilgisayar, hem de bunalım çağı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yaşar Düzenli, “Müslüman olmak çok ciddi bir şeydir. Müslüman olmak varlık sancısı çeken insan demektir. Peygamberleri ilk dikkate alan, O’na evet veya hayır diyenler toplumun entelektüelleri olmuştur. Müslüman olmak insanın kendisini ciddiye almasıyla doğru orantılıdır. Bu din oyun, oyuncak değildir. Ciddiyet entelektüelliğin yegane şartıdır. Müslümanlığı ciddiye alalım. O kadar ciddiye alalım ki, bu yük belimizi kıran bir yük olsun” diye konuştu.

PEYGAMBERİMİZİN BOYU, KAŞI GÖZÜYLE İLGİLİ BİR AYET YOK

Tüm peygamberlerin öncelikle toplumun mantığını değiştirmeye çalıştığını vurgulayan Prof. Dr. Yaşar Düzenli, “Kur’an’da Peygamberimizin boyu, kaşı, gözüyle ilgili bir ayet yok. Allah anlam dünyamıza yol gösterdi. İnsanı tanımladı. Jan Jak Ruso Toplum Sözleşmesi isimli eserinde yasaları kimler yapmalı, diye sorar. Burada üç kriter ortaya çıkar. İnsanı en iyi tanıyan, iyiliğini isteyen ve insanın çıkarını gözeten yapmalıdır. Kimdir bu? Allah’tır. Tüm peygamberler toplumun mantığını değiştirmeye çalışırlar. Toplumun mantığına mahkum olmazlar. İman etmek Allah vardır demek değildir. İman etmek Allah’ın söylediği gibi davranmaktır. Davranışlarımızdan memnun değilsek imanımızı gözden geçirelim” dedi.

Gebzelilerin ilgiyle dinlediği konferans soru-cevap bölümüyle sona erdi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki