Nesilleri Darıca'da devam edecek

Nesilleri Darıca'da devam edecek
31 Mayıs 2016, Salı - 11:25

Ülkemizin doğal yaşam alanlarında gözlenmekte ve şu an tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan çizgili sırtlanlar Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda doğal yaşam standartlarına uygun bir şekilde inşa edilmiş olan barınaklarında koruma altına alındı. Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'na getirilen çizgili sırtların birlikte yaşaması için ortam hazırlanarak koruma altına alındı. 
İtalya’dan Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkına gelen dişi Çizgili sırtlan 2013 doğumlu. Dişi sırtlan, hemen bir gün sonra Augsburg Zoo /Almanya’dan gelen 2014 doğumlu erkek sırtlan ile tür devamlılığının sağlanması amacıyla bir araya geldi.
Sırtlanların isimleri hayvanat bahçesinin resmi websitesi ve sosyal medya alanlarında yapılacak anket ile belirlenecek.

YALNIZ YAŞIYORLAR

Çizgili sırtlanın yaşam şekli benekli sırtlanınkinden çok farklıdır. Yalnız yaşamayı tercih eder. Çok nadiren, aile fertlerinden oluşan ufak gruplar kurabilir. Diğer sırtlan türleri gülermiş gibi sesler çıkarırken, çizgili sırtlan sessiz bir hırlamadan başka ses çıkaramaz. Kendine ait bölgesine çok önem verir ve bu bölgeyi savunur. 
Büyük hayvanları avlayamaz. Genelde leş ile beslenir. Bunu yanı sıra küçük kemiricileri, kuşları, kertenkeleleri, bazen keçi, koyun ya da köpek avlayabilir. İnsandan korkar, zor duruma düşürülmediği sürece saldırmazlar.

AVLANMASI YASAK

Doğada düşük yoğunlukta bulunmaları, iyi gizlenmeleri ve yalnız yaşamaları sebebi ile vahşi yaşamda görülmeleri çok zordur. Günümüzde Anadolu'nun belirli bölgelerinde Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından fotokapanlarla takip edilmektedir. Anadolu'da sayısı az olmakla birlikte, avlanılması kesinlikle yasaktır."

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki