Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarda, kurdukları sistem ile vatandaşların banka hesaplarını boşaltan 25 kişilik suç örgütü çökertildi. Şüphelilerin bu yolla yaklaşık 1 milyon lir vurgun yaptıkları öğrenildi.

 

-Edinilen bilgi ve iddialara göre;  Çok sayıda vatandaşın,  kendilerinden habersiz olarak  banka hesaplarının boşaltıldığı, hesabında  para olmayanların ise  hızlı ihtiyaç  kredisi çekilerek  zarar uğratıldığına dair  yapmış oldukları şikayetler üzerine, Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü harekete geçti. 

 

SAHTE  KİMLİKLERLE

Kocaeli polisi,  yapmış olduğu araştırma ve takip sonucu, bazı kişilerin bir araya gelerek suç örgütü kurduğunu tespit etti.   Örgütün vatandaşlar adına sahte olarak üretilen kimlik belgeleri ile bankalara tanımlı GSM hatlarını kopyalayarak müştekilere ait internet bankacılığı hesaplarına erişim sağladıklarını ve banka hesaplarında bulunan paraları havale/EFT veya para çekme işlemleri ile hesaplarına aktardıklarını tespit etti. Hatta hesaplarında para bulunmayan vatandaşların adına hızlı ihtiyaç kredisi çekilerek  zarara uğratıldıklarını belirledi.

 

1 MİLYONLUK VURGUN

 Elde edilen deliller doğrultusunda 04 Şubat günü Kocaeli merkezli 4 ayrı ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi.   suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle nitelikli hırsızlık ve resmi belgede sahtecilik iddiaları ile yaklaşık 1 milyon liralık vurgun yaptıkları iddia edilen çete üyesi 24 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Adiyede tamamlanan işlenlerinin ardından şahıslar tutuklanaran cezaevine gönderildi