Okul önünde Suriye isyanı!

Kocaeli Valiliği’nin Gebze ve civar ilçelerdeki 180 Suriyeli çocuğun eğitimlerine devam etmesi için uygun gördüğü okulda isyan çıktı.
26 Mayıs 2014, Pazartesi - 16:36

Okul önünde toplanan öğrenci velileri, Suriyeliler için okulda tadilat çalışması yapan görevlileri dışarıya çıkartmak istedi. Gerilimi çevik kuvvet polisi önledi.

Kocaeli Valiliği Gebze ve bölgesinde ikamet eden Suriye uyruklu çocukların eğitim görmesi için Gebze Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Bilgi İlkokulu’nu uygun gördü.  Suriyeli çocukların kendi okullarında eğitim görmesine karşı çıkan veliler ise üç gündür okul önünde eylem yaparak seslerini yetkililere duyurmaya çalıştı.  Gebze Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Bilge İlkokulu’na getirilmek istenen 180 Suriye uyruklu öğrenci için okulda yapılan tadilat çalışması mahallenin ayaklanmasına neden oldu. Okulda çalışmaların devam ettiği gören veliler okulun önüne giderek çalışmaların durdurulmasını istedi. Gebze Çevik Kuvvet ekipleri tarafından okul bahçesine alınmayan velilerle çevik kuvvet ekipleri arasında ise zaman zaman arbede de yaşandı.

 

SURİYELİLER DE OKUSUN AMA BURADA DEĞİL

Bilge İlkokulu Aile Birliği Başkanı Nezahat Temür okulun bölünerek karma eğitim sistemi vermesine karşı olduklarını ifade ederek, “Kocaeli Valiliği’nin talimatı ve Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü uygulaması ile 180 Suriye uyruklu öğrencinin okulumuzda eğitim görmesi konusunda bir karar alındı. İlkokul olarak uzun süre görev yapan okulumuz alınan karar ile ikiye bölünüp ilk, orta ve lise eğitimi verecek. Okul aile birliği olarak okulumuzda karma eğitimin verilmesine karşıyız. Suriyeli çocuklarda mutlaka eğitim görmelilerdir. Ancak çözüm okulumuzu ikiye bölerek olmamalıydı.  Gebze’de boş bir alana prefabrik bir okul inşa edilerek bu çocuklar burada eğitim görebilirler” dedi. Temür konu hakkında Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan ile görüştüklerini ifade ederek, “Sayın Kaymakamımıza endişelerimizi dile getirdik. Kendisi konuyu Valiliğe taşıyacağını söyledi” diye konuştu.

 

DEVLET AYRIMCILIK YAPIYOR’ SİTEMİ

Okul önünde toplanan veliler ise okulda yapılan çalışmalara tepki göstererek, “Çocuklarımızın eğitim gördüğü okulda başkalarının eğitim almasını istemiyoruz. Çocuklarımız ilkokulu burada okuyorlar. Gelecek olan Suriyeliler ise ilkokul, ortaokul ve lise eğitimi almaları sağlanacağı söyleniyor. Çocuklarımızın Suriyeli çocuklarla aynı binada eğitim görmesini istemiyoruz. Duyumlarımıza göre Kocaeli Valiliği bu öğrencilerin servis masraflarını da karşılayacakmış. Bu bir ayrımcılıktır. Bizler çocuklarımızı ortaokula ya da liseye göndermek için servis ücreti vererek başka okullara gönderiyoruz. O zaman benim çocuğumda burada lise eğitimi alsın” dediler.  Burada veliler okula elektrik bakımı için gelen yetkililerini okula sokmazken polis ekipleri ise okul önünde gün boyu nöbet tutarak içeride tadilat için çalışan görevlileri korudular.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki