ORGAN BAĞIŞINA İLGİSİZLİK CAN YAKIYOR

ORGAN BAĞIŞINA İLGİSİZLİK CAN YAKIYOR
10 Kasım 2015, Salı - 11:20

Organ Bağışı Haftası her yıl 03 - 09 Kasım tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle gündeme gelirken, organ bağışı ve nakli konusunda 14 bine yakın haber yapıldığı belirlendi. Medya Takip Ajansı Interpress’in yaptığı araştırmaya göre, organ bekleyen hastaların yaşamlarını sürdürebilmeleri için büyük önem taşıyan organ nakli konusunda 8 binden fazla haber çıktığı tespit edilirken, organ bağışı ile ilgili ise son bir yılda toplam 5 bin 924 haber yapıldığı belirlendi. Zamanında organ bulunamadığından her yıl onlarca vatandaşımızı kaybederken, organ yetmezliği konusunda ise yazılı basında 1.104 haberin gündeme geldiği belirlendi.

 

Interpress’in iki bini aşkın gazete ve dergiyi kapsayan incelemesinde, Türkiye’de 28 binden fazla organ nakli bekleyen hastadan 22 binden fazlasını böbrek hastaları oluştururken, yazılı basında böbrek nakli ile ilgili 3 bin 561 haberin gündeme geldiği belirlendi. Yine karaciğer nakli için 2 binden fazla hasta beklerken, bu konu yazılı basına toplam 2 bin 713 haberle yansıdı. 628 kişi ise kalp nakli için sıradayken, kalp nakli ile ilgili de toplam 1.096 haber yayınlandığı belirlendi.

 

TV’de sağlık programları ilgi görüyor…

 

Ayrıca toplumu sağlık konusunda bilinçlendirmek amacıyla ekranlarda yayınlanan 15 sağlık programı toplamda 100’e yakın haberle gündeme gelirken, “Sağlık Olsun” isimli programın 40 haberle ilk sırada yer aldığı tespit edildi. Yine ekranlarda yer alan “Turan Görüryılmaz ile Mercek Altı” ve “Dr. Feridun Kunak Show” adlı sağlık programlarının ise ilk üç içinde yer aldığı belirlendi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki