Paşalılar Çin’i kınadı

06 Temmuz 2015, Pazartesi - 02:23

Mehmet Ali Paşa Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Doğu Türkistan’ın Çin iktidarından gördüğü zulmü kınadı

Mehmet Ali Paşa Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Doğu Türkistan’ın Çin iktidarından gördüğü zulmü kınamak için Cumhuriyet Parkı’nda bir dizi etkinlik düzenledi. İstiklal Marşı ve Doğu Türkistan Milli Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlik, Genç Hafız Muhammed Ramazan Ünlü’nün Kur’an-ı Kerim Tilaveti okuması, protokol konuşmaları ve tasavvuf sanatçısı Fehmi Eren’in performansı ile devam etti.

DÜNYAYA DUYURACAĞIZ

Sık sık slogan atılarak Çin iktidarının kınandığı etkinlikte konuşan Mehmet Ali Paşa Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Gültekin Bozan, “Dernek olarak nerede bir zulüm görürsek o zulme hiçbir şey yapamasak da, dinimizin gereği olan o zulmü duyurmayı kendimize görev kabul ettik. Bugün Doğu Türkistan’da zulüm gören soydaşlarımız için buradayız. Uzak diyarlarda kalpleri onlar için atan kardeşlerinin olduğunu dünya duyurmak için buradayız.” ifadelerini kullandı.

MEMLEKETLERİNDEN KOPARILDILAR

Çin iktidarının Doğu Türkistan halkına getirdiği kısıtlamalardan da bahseden Bozan, Doğu Türkistan halkının kanserle boğuştuğunu belirterek, “Bilerek bu nükleer denemeler bu bölgede yapılıyor. 1949 yılından beri işgal altın olan bu topraklarda asimilasyon, zulüm devam etmektedir. Alfabe 3 kere değiştirilmiştir, bebek ölümleri yüzde iki bini geçmiştir. Halk daha ucuza çalıştırılmak için memleketlerinden koparılmaktadır” diye konuştu.

ZULÜM GÖRENLER İÇİN

Bozan’ın ardından İzmit City adına konuşan Gökhan Ayyıldız, bunun bir sivil hareket olduğunu dile getirerek, “Burada Gazzeli kardeşlerimiz, Filistinli kardeşlerimiz, Arakanlı kardeşlerimiz ve tüm zulüm gören kardeşlerimiz için toplandık. Öyle bir dünya istiyoruz ki, Doğu Türkistanlı bir anne iftar sofrası hazırlarken Çinli bir çocuğun iftar tabaklarını taşısın. Çinli bir çocuğun yere düşüp dizi kanadığında onu yerden kaldırıp dizindeki kanı silen Doğu Türkistanlı bir kadının olduğu bir dünya istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki