PENDİK-GEBZE HATTI GECİKİYOR

09 Kasım 2015, Pazartesi - 13:15

Pendik-Gebze banliyö hattının, 2015 olarak planlanan açılış tarihi 2016 olarak değiştirildi. Hattın Haydarpaşa’ya kadar olan bölümü ise 2017’de tamamlanacak

Hızlı tren projesi kapsamında 19 Haziran 2013'ten beri çalışmaların sürdüğü Gebze-Halkalı kesintisiz ulaşımında Pendik-Gebze bölümünün 2016 yılının ilk aylarında tamamlanacağı açıklandı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü Marmaray Bölge Müdürü Dr. Haluk İbrahim Özmen, yıl sonunda tamamlanması beklenen tren hattının 2016 yılının ilk aylarında hizmete gireceğini duyururken, Haydarpaşa Pendik kısmının ise 2017 yılının sonunda hizmete açılacağını bildirdi.

 150 BİN KİŞİ KULLANIYORDU

Marmaray projesinin 66 kilometrelik en uzun kısmı olan Halkalı-Kazlıçeşme ve Gebze-Söğütlüçeşme arasındaki hattı ayda 4,5 milyon ve günde 150 bin kişi kullanıyordu. Bu hatların kapatılmasıyla 213 yeni otobüs devreye alınmıştı. Tekrar açılmasıyla banliyö hatları ve metro hatları Marmaray'a entegre edilmiş olacak. Gebze’den Halkalı'ya düzenlenecek kesintisiz hatla bu iki mesafe arasındaki süre 105 dakikaya inecek. Marmaray’ın ikinci etabında Asya yakasında toplam 43,8 kilometre ve de Avrupa yakasında 19,6 kilometrelik mevcut banliyö hattı iyileştirilerek, üçüncü hat ilavesiyle yüzeysel metro haline gelecek.

 

PENDİK-GEBZE ÖNCELİKLİ

İlk olarak 4 istasyonla (Kazlıçeşme, Yenikapı, Üsküdar, Ayrılıkçeşme) hizmet veren Marmaray, Sirkeci İstasyonu’nun da hizmete açılmasıyla 5 istasyonla hizmet vermeye başladı. Marmaray'ın bundan sonraki aşaması ise banliyö hatlarının yenilenerek 3 hatta çıkarılmasıydı. 76 kilometre uzunluğundaki Gebze-Halkalı banliyö hattının bitirilmesinin aşama aşama tamamlanması hedefleniyor. İlk aşamada 24 kilometre uzunluğundaki bölüm olan Pendik-Gebze etabı yer alıyor. Çalışmaların devam ettiği bu bölümde toplam 11 istasyon bulunacak.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki