Pepe; Tarihimizi Bize Yanlış Öğrettiler

Pepe; Tarihimizi Bize Yanlış Öğrettiler
04 Mart 2016, Cuma - 12:53

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Akademik Okullar’da Siyaset Okulu’nun bu haftaki konuğu Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe oldu.

Türkiye’de siyaset yapma tecrübesi ve 28 Şubat süreci hakkında gençleri bilgilendiren Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe, katılımcılara siyasi tecrübelerini de aktardı.

Ülkemizin Cumhuriyet tarihinden bu güne kadar önemli ölçüde darbeler atlattığını hatırlatan Pepe, "28 Şubat darbesi de Türk siyaset tarihinin dönüm noktalarından birisidir. Tarihte 16 tane büyük imparatorluk kurmuş bir milletiz. Adnan Menderes’in yüzde 50’yi aşkın oy aldığı seçimde tek partili dönemin de sonu gelmiş oldu. Fakat Cumhuriyet tarihi boyunca milletin seçtiği siyasetçilere bazı güçler tarafından darbeler yapılıyordu. Yapılan bir takım entrikalar sonrasında Adnan Menderes ve beraberinde iki bakanın da idam edilmesi, tarihimizde kara bir leke olarak yerini aldı" dedi.

DARBELER BÜYÜK ZARARLAR VERDİ’
Ülkemizde birçok darbenin yaşandığını belirten Pepe, "Kronolojik olarak bakarsak, 31 Mart Vakası olarak bilinen ayaklanmanın ardından Abdülhamit’in tahttan indirilmesi büyük zarar vermiştir. Oysaki 
Abdülhamit Han’ın 33 yılda yaptıkları Cumhuriyet döneminde yapılanlarla neredeyse emsaldir. 1960 darbesiyle Adnan Menderes ve beraberindekilerin idamı, 1971 yılında meclisin askıya alınması, 
1982’deki askeri darbe tarihte yaşanılan elzem olaylardandır. 1997’deki 28 Şubat darbesi ile ülke maddi olarak büyük kayıplara uğramıştır" ifadesini kullandı.

TARİHİMİZİ BİZE YANLIŞ ÖĞRETTİLER
Siyasette aktif olabilmek için yakın tarihi çok bilinmesi gerektiğini belirten Pepe, "Türkiye’deki çoğu üniversite mezunları, doçentler, profesörler, siyasetçiler kısacası kendine aydın diyen kesimin birçoğu son 150 yıllık tarihimizi bilmiyor. Çünkü tarih kitaplarında bizlere tarihimizi hep yanlış öğrettiler. Bizlere dayatma tarih kitapları okutup yanlış bilgilendirdiler. Tarihini bilmeyen, tarihini özümsememiş hiçbir milletin ayakta kalması mümkün değildir. Rüzgâr nereden eserse o milleti o tarafa savurur" şeklinde konuştu.

BÜYÜK HEDEFLERİNİZ OLSUN
Pepe, "Küresel sermaye sahipleri, para gücünün yanında medya gücünü de kullanarak; ‘siyasetin kurallarını ben koyarım’ düşüncesindeydiler. Ülkeyi böyle hedefleri olan insanlardan kurtarmak için, temiz insanların siyaset yapması gerekiyor. Hedefleriniz büyük olsun. Küçük şeylerle kendinizi avutmayın. Osman Gazi’nin, Orhan Gazi’nin hedefi küçük olsaydı kurulan imparatorluk 600 sene ayakta kalmazdı" açıklamasını yaptı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki