Peşmerge'den flaş Türkiye açıklaması

07 Mart 2015, Cumartesi - 13:51

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanı Mustafa Seyit Kadir, Türkiye'nin 4 farklı yerde Peşmergelere askeri eğitim verdiğini bildirdi.

Peşmerge'den flaş Türkiye açıklaması

Kadir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Türkiye, 4 farklı kampta  Peşmergelere bizim istediğimiz alanlarda askeri eğitimveriyor ve bu eğitimler  devam edecek" dedi. Kadir, kaç Peşmergenin eğitildiği sorusuna, "Rakam bizde  kalsın" yanıtını verdi. 

 
 "Musul'u kurtarma operasyonunda Peşmergenin yer alıp almayacağına"  ilişkin soru üzerine Kadir, "Bu çok genel bir konudur. Operasyona Irak ve  koalisyon güçlerinden tüm tarafların katılması gerekiyor. Peşmergenin katılması  hazırlanan plana göre netleşecektir" diye konuştu. 
 
 Bakan Kadir, Kerkük çevresinde etkili olmaya başlayan Şii milislerin  oluşturduğu Halk Topluluklarıyla ilgili, "Biz kendi bölgemizi koruyoruz. Onun  için başka bir güce ihtiyaç duymuyoruz" ifadesini kullandı. 
 
   Irak'ta, IŞİD'in 10 Haziran 2014'te Musul'u ve ardından diğer bazı  bölgeleri ele geçirmesiyle başlayan çatışmalar devam ediyor. Şii milislerin de  içerisinde yer aldığı Irak ordusuyla Peşmerge güçleri, IŞİD'in elindeki  toprakları kurtarmak için operasyonlar düzenliyor. ABD'nin öncülüğündeki  koalisyon güçleri de Irak ordusuna havadan destek veriyor

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki