Pil Geri Kazanım Tesisi Kocaeli'de açıldı

Pil Geri Kazanım Tesisi Kocaeli'de açıldı
14 Mayıs 2016, Cumartesi - 23:01

Türkiye’de bir ilk gerçekleştirip, atık pillerin çevre kirliliğine neden olmayacak şekilde geri kazanımının sağlandığı TÜBİTAK MAM tarafından yapılan ve yaklaşık maliyeti 3 milyon TL olan Atık Pil Geri Kazanım Tesisi Kocaeli'de açıldı.

Kartepe'de atık pillerin çevre kirliliğine neden olmayacak şekilde geri kazanım ve bertarafının gerçekleştirilmesi amacıyla TÜBİTAK MAM Kimyasal Teknoloji Enstitüsü yürütücülüğünde kurulan ve işletmeciliğini Exitcom firmasının yaptığı Türkiye'nin ilk Atık Pil Geri Kazanım Tesisi, törenle hizmete girdi. Tübitak ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortaklaşa projesi olan tesis açılışını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yaptı. Törenine ayrıca Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜSSİDE Müdürü Tazer Battal, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Özel Atıklar Daire Başkanı Gökhan Şentürk, EXITCOM Genel Müdürü Murat Ilgar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yönetimi Daire Başkanı Ahmet Varır, TUBİTAK MAM Başkanı Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Kartepe Kaymakamı Ayhan Dumrul, UME Müdürü Dr. Mustafa Çetinbaş ve davetliler katıldı. 

YÜZDE 100 YERLİ
Bakan Işık, burada yaptığı konuşmada, tüm laboratuvar, yazılım ve altyapı çalışmaları, fabrika ve prototip üretimi yüzde 100 yerli olarak tamamlanan tesisin, tek vardiyada, yılda 300 ton atık pil işleme kapasitesine sahip olduğunu belirterek, bilimi, teknolojiyi, çevreyi, kalkınmayı, üretimi ve enerji tasarrufunu aynı anda sunduğunu söyledi. Bakanlık olarak yerli, yenilikçi ve yeşil üretim anlayışıyla çalışmalarını yürüttüklerini dile getiren Işık, "Türkiye, ölçek bazında ne üretebiliyorsa yerli üretmelidir ve bunu yaparken özellikle yenilikçi üretime de odaklanmalıdır. Sadece yerli üretmek bize yetmiyor, üretimimizin yenilikçi olması, rekabet gücümüzü arttıracak bir üretim anlayışı bizim için son derece önemli. Bunun için de Ar-Ge ve inovasyona çok önem veriyoruz" diye konuştu.

Işık, toplumda çevreye zararı olacak pillerin toplanması konusunda bir farkındalık oluştuğunu aktararak, "Bir kez daha buradan bütün halkımıza seslenmek istiyorum, ne olur pillerinizi gelişi güzel atmayın. O pilleri uygun şekilde muhafaza edin ve pil bertaraf tesisine gidecek şekilde ilgililere teslim edin. Buna belediyelerimizin de büyük hassasiyet göstermesi gerekiyor. Belediyelerimizin kullanılmış pilleri toplamakla ilgili özel bir çalışma yapmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Bakan Işık ve beraberindekiler, tesisin açılış kurdelesini kesti. Daha sonra tesisi gezen Bakan Işık, burayla ilgili bilgi aldı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki