Putin’e ve Erdoğan’a seslendi

09 Aralık 2015, Çarşamba - 13:54

2016 bütçesinin görüşüleceği KSO aralık ayı meclis toplantısında konuşan KSO Yönetim kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Kasım ihracatı 1,3 milyar TL ile geçen yıla göre yüzde 17,2 geriledi. Rusya krizinden sonra ihracatın daha da gerileyeceğinden endişe ediyoruz. İki ülkenin liderlerine sesleniyorum. Artık ticarete bakalım” dedi.Kocaeli Sanayi Odası (KSO) 7. Dönem 32’nci Meclis toplantısı olan aralık ayı meclis toplantısı meclis başkanı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantısına KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve meclis üyelerinin katıldığı toplantıya Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu misafir olarak katılacak. 2016 Bütçesi’nin görüşüleceği meclis toplantısında konuşan Başkan Zeytinoğlu, “Kocaeli dış ticaret rakamlarına göre Kasım ihracatı 1,3 milyar TL ile geçen yıla göre yüzde 17,2 geriledi. İthalatımız 3,2 milyar dolar ile yüzde 26,3 azaldı. Buna Rusya krizinin de eklenmesi gelecek döneme olan endişelerimizi artırıyor. İthalatımızdaki azalmayı ise kurdaki artışa bağlıyoruz. Rusya krizinden sonra ihracatın daha da gerileyeceğinden endişe ediyoruz. İki ülkenin liderlerine sesleniyorum. Artık ticarete bakalım” dedi.

İŞSİZLİK SAYISINDA ARTIŞ BEKLİYORUZ
Meclisin açılış konuşmasını gerçekleştiren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “ Ağustos ayında işsizlik oranı yüzde 10,1 olarak gerçekleşti. Ocak ayına kadar sezonsal artışlar beliyoruz. Kasım ayında Kocaeli sanayinde kapasiteler yüzde 70,6 ile aynı seyrini korudu. Türkiye ve Kocaeli genelinde yatay seyir devam ediyor. Ekim’de Bütçe 7,2 milyar TL fazla verdi. İlk 10 aydaki bütçe açığımız 6,2 milyar TL oldu. Ekim’de fazla vermemizin en önemli sebebi faiz harcamalarından ve vergi gelirlerinin enflasyonun üzerinde olmasından kaynaklanıyor. Kasım ayında ihracatımız miktar olarak artmasına rağmen, birim fiyatlarındaki düşüşten dolayı 11,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

ENDİŞELERİMİZ ARTIYOR
İhracat geçen yılın ayını ayına göre yüzde 10,5 geriledi. Son dönemde dış ticaret açısından riskler artıyor. Rusya pazarına yönelik endişelerimiz var. Rusya krizinden sonra ihracatın daha da gerileyeceğinden endişe ediyoruz. Rusya ülkemizin önemli ticaret partnerlerinden biridir. Kocaeli dış ticaret rakamlarına göre Kasım ihracatı 1,3 milyar TL ile geçen yıla göre yüzde 17,2 geriledi. İthalatımız 3,2 milyar dolar ile yüzde 26,3 azaldı. Kocaeli olarak ihracatımızın yüzde 41’ini otomotiv sektöründe ve yüzde 34’ünü kimya sektöründe yapıyoruz. Kasım ayında kimya sektörünün ihracatı; petrol fiyatlarının düşmesinden dolayı yüzde 30 azaldı. Buna Rusya krizinin de eklenmesi gelecek döneme olan endişelerimizi artırıyor. İthalatımızdaki azalmayı ise kurdaki artışa bağlıyoruz. İki ülkenin liderlerine sesleniyorum. Artık ticarete bakalım” ifadelerine yer verdi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki